Erkan Mumcu sağda birleşme konusunu değerlendirdi

Mumcu, sağda birleşme konusunda ilginç değerlendirmelerde bulundu.

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, başarısızlıkla sonuçlanan sağda birleşme konusunda ilginç değerlendirmelerde bulundu. Mumcu, birleşememenin sorumlusu olarak gördüğü DP lideri için, “Mehmet Ağar intihar etti. Bunun bir sebebi olmalı, bunu da o söyleyecek.” dedi.

Mumcu, son dönemde yaşanan gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu. Fiyasko ile sonuçlanan sağda birleşme sürecine değinen Mumcu, “Şu anda kimsenin gerçeği öğrenmekle ilgisi olduğu kanısında değilim. Herkes bir dedikoduyu dolaşıma sokmaya çalışıyor.” diye konuştu.

Milletin ne olup bittiğini öğrenmek istediğini belirten Mumcu, Ağar’a yaptığı çağrıyı tekrarladı: “Bu meselede umutlanan insanların hakları var. Ben diyorum ki: Mehmet Ağar ile televizyona çıkalım Gerçeği millete anlatalım.” Mumcu, “Ağar gelmiyorsa gerçeği öğrenemeyecek miyiz?” sorusuna şu cevabı verdi: “Şimdi ben bu süreçte yalnız konuşursam DP’nin başarısızlığının faturası benim üzerime yıkılacak. Aslında bu benim projem. Yüz binlerce insanın emeğine saygı gösteriyorum; fakat benim bu nezaketimin binde biri muhataplarında karşılık bulmuyor.” Mumcu, bir komplo ile karşı karşıya olup olmadıklarının sorulması üzerine de, “Bana da anlamlı gelmeyen bir şey var, Mehmet Ağar intihar etti. Neden ama? Bu rasyonel bir aklın yapacağı bir şey değil. Bunun da bir sebebi olmalı, bunu da o söyleyecek.” şeklinde konuştu.

Erkan Mumcu birleşme sürecini yönetemediğine ilişkin iddialara da katılmadı. Kendisinin birleşme için her şeyi yaptığını savunan Mumcu, şunları söyledi: “Yahu kardeşim ne yaptım da yönetemedim. Nasıl yönetilebilirdi mesela… Hangi aşamasında ne yapılırdı ki ben yapmadım. Bu yuvarlak laflar kolay tabii. Şunu yapmadı desinler bütün sorumluluğu üzerime almaya razıyım. Şu aşamada konuşmaktan kaygı duyuyorum. Yüz binlerce adamın emeği var. Günah kardeşim. Demokrat Parti Mehmet Ağar’ dan ibaret değil ki…”

İstifa falan etmem

Erkan Mumcu, parti yönetiminden gelen istifa çağrısına da cevap verdi. Sorumluluktan kaçmayacağını anlatan Mumcu, “Ben istifa falan etmem. Bundan sonra ‘ekmek bitti ben yokum kaçıyorum’ diyenlerden değilim. O başkalarına mahsus bir davranış. Ben sorumluluğumu terk etmem.” dedi. Anavatan İzmir Milletvekili Serpil Yıldız, geçen hafta, genel başkan yardımcılığını bıraktıktan sonra Mumcu’yu istifaya davet etmişti. Grup Başkan Vekili Muzaffer Kurtulmuşoğlu ve bazı vekiller de bu çıkışa destek vermişti.

ZAMAN