Erkan Mumcu sanatçılara destek verdi

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, sanatçıların fikri mülkiyet haklarına saygı göstermeyen, korsan kaset, kitap ve CD alanların, sokakta kapkaça uğramaktan ve evine hırsız girmesinden şikayet etmeye hakkı olmadığını söyledi.

Kabule, Müzik Eserleri Sahipleri Grubu Başkanı Garo Mafyan, Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği Başkanı Ali Rıza Binboğa, Müzik Yapımcıları Birliği Başkanı Bülent Forta, Müzik Yorumcuları Meslek Birliği Başkanı Ali Kocatepe ve söz yazarı Zeynep Talu katıldı.

Sanatçıların taleplerini dile getirmek üzere söz alan Ali Rıza Binboğa, fikri mülkiyet haklarıyla ilgili yasalarla, telif hakları ve korsanla mücadele konusunda önemli kazanımlar elde ettiklerini söyledi. Hükümetin Meclis’e sevkettiği ve temel ceza kanunlarına uyumu amaçlayan tasarıyla kazanılmış birçok haklarının ellerinden alınacağını dile getiren Binboğa, bu konudaki yasanın eski haliyle uygulanmasını istediklerini kaydetti.

Sanatçılara destek veren Erkan Mumcu, sözkonusu tasarının yasalaşacağını sanmadığını ifade etti. Tasarının kabulünün uluslararası sözleşmelere aykırı olacağını dile getiren Mumcu, fikri mülkiyet sahibi kişilerin haklarının gasp edildiğini, çalındığını, hırsızlık pazarlarının kurulduğunu söyledi.

Gazetecilerin, korsanla mücadele çerçevesinde CD ve kaset fiyatlarını indirmeyi düşünüp düşünmeklerini sorması üzerine Ali Rıza Binboğa, ”Maliyeti nereye kadar düşürerek, korsanla mücadele edebilirsiniz” diye konuştu. Binboğa, korsan kaset ve CD’lerin hiçbir maliyetinin olmadığını, fiyatı düşürseler bile korsanın bu fiyatın da altına ineceğini kaydetti.