Erkan Mumcu Sezer’in konuşmasını eleştirdi

Erkan Mumcu, Cumhurbaşkanlığının millete korku vermek olmadığını Özal örneği ile açıkladı.

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in Harp Akademileri’ndeki konuşmasını eleştirirek, “Bu konuşmayı millete öcü göstermek olarak değerlendiriyorum. Millete korku vermek olarak değerlendiriyorum.” dedi.

Devlet adamlarına düşen görevin, millete gözdağı vermek, korku salmak olmadığını belirten Mumcu, “Toplumun içinde adı sanı belli olmayan, yeri adresi belli olmayan bir takım öcüler, hayaletler gösterip bu topluma korku salmaktan bu ülkenin umabileceği bir fayda yok.” şeklinde konuştu.

Bahçeşehir Üniversitesi’nde 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın ölüm yıldönümü nedeniyle düzenlenen “Değişen Dünya Düşündürücü Liderlik Özal ve Özal Sonrası Türkiye” konulu panele konuşmacı olarak katılan Mumcu, panelin ardından basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Mumcu, Özal denince aklına, tonton barışçı, hoşgörülü, birleştirici, yumuşak, toplumun değerlerini dışlamayan, milletin değerlerini içselleştirmiş, dindar olabilen bir devlet adamının geldiğini söyledi. Mumcu, dindarlığı ile laiklik arasında hiçbir çelişki görmeyen bir siyaset adamı olarak gösterdiği Turgut Özal’ın birleştirici yönüne dikkat çekti.

Türkiye’de statükoyu koruma eğiliminde olan, değişime direnen, topluma çeşitli tehditler gösteren, korkular salan siyasetçiler bulunduğuna işaret eden Mumcu, bu siyasetçilerin Turgut Özal’ı örnek almalarını istedi. Mumcu, “Özal öldüğünde 3 pankart hatırda kaldı. Dindar Cumhurbaşkanı, Demokrat Cumhurbaşkanı ve Sivil Cumhurbaşkanı. Bence bu 3 kavram Türkiye’nin bugün siyasette aradığı şeydir. Toplumsal hayatın içinden, siyasal hayatın içinden, dini dışlamak, dini toplumsal ve siyasal alanın dışına atmak olarak görenler var. Bunlar yanılıyorlar. Burada varılabilecek sonuç yoktur. Özal, hem dini değerleri yaşayıp, hem laikliği yaşatabilen iyi bir örnek olduğu için bugün hatırlanıyor.” dedi.