Erkan Mumcu ve Atilla Kart’a suç duyurusu

Deniz Baykal, Erkan Mumcu ve Atilla Kart hakkında suç duyurusunda bulundu.

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde Mehmet Ekici, Sedat Töre, Rezzak Ertaş isimli avukatlar, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Deniz Baykal, ANAVATAN Genel Başkanı Erkan Mumcu ve CHP Milletvekili Atilla Kart hakkında suç duyurusunda bulundu.
Şemdinli olayları sonrası Van Cumhuriyet Savcısı Muharrem Sarıkaya’nın hazırladığı iddianameyle ilgili görüşlerini açıklayan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ANAVATAN Genel Başkanı Erkan Mumcu ve CHP Konya Milletvekili Atilla Kart hakkında Şemdinli Cumhuriyet Başsavcılığı vasıtasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Avukat Mehmet Ekici, 9 Kasım 2005 tarihinde Şemdinli’de meydana gelen patlama sonrası yazılı ve görsen basın yayın organlarında yaptıkları açıklamalar nedeniyle Baykal, Mumcu ve Kart’ın yargıya müdahale ettiğini ifade etti.

Avukat Sedat Töre ise Baykal’ın iddianame sonrası “Türk Silahlı Kuvvetleri’ne darbe yapılıyor. Savcıya müdahale edilmesi gerekir” sözü, Mumcu’nun ise “Şemdinli iddianamesi ideolojik ve siyasi bir manifestodur”, Kart’ın ise savcının hazırladığı iddianamenin Türk Silahlı Kuvvetlerini yıpratmaya yönelik olduğu yönündeki açıklamalarının yargının bağımsızlığına müdahele olduğunu ifade ederek, bunu müteakip suç duyurusunda bulunma kararı aldıklarını açıkladı.

Töre, Kart’ın, “Savcı bazı kişilerin sözüyle etmiştir” açıklamasına tepki göstererek, bunun yargıya müdahele olduğunu dile getirdi.

Töre, Deniz Baykal’ın 7 Mart tarihinde Milli Eğitim alanındaki değişiklikler hakkında “Türkiye tarihinin en ciddi olayı bu. Bu bir rejim meselesidir.” şeklindeki açıklaması hakkında da suç duyurusunda bulunduklarını kaydetti.