Erkan Mumcu’dan iddialı sözler

Erkan Mumcu, Cumhuriyetçi olduğunu söyleyenlerin Cumhuriyet'in özünün halkın hakimiyeti ve ülkenin istikbali ve bağımsızlığı olduğunu gözardı ettiklerini iddia etti.

Rejim konusunda eleştirilerde bulunan Mumcu, “Bu devlet hukuk devleti değildir. Laik değildir. Devletimizin adı da Anayasa’da yazdığı gibi demokratik devlet değildir.” dedi.

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, Bahçeşehir Üniversitesi Siyaset Okulu tarafından düzenlenen konferansa katıldı. Mumcu konuşmasında, Türkiye’de var olan rejimin yaşamasının mümkün olmadığını savunarak, “Cumhurbaşkanı’nı halkın seçmediği bir ülkede, Cumhurbaşkanı’nın devletin kademelerinde atamalar yapabildiği bir ülkede rejimin yaşaması mümkün değildir.” şeklinde konuştu. Rejimin halkı sürekli olarak sömürdüğünü söyleyen Mumcu, “Bu devlet hukuk devleti değildir. Laik değildir.” ifadelerini kullandı.

Konuşmasında siyasi partiler kanununa da değinen Mumcu, vatandaşların yönetime katılımının engellendiğini ve bunun bir demokrasi ayıbı olduğunu söyledi.Türkiye’de seçmenin yüzde 48’inin yok sayıldığının ifade eden Mumcu, “Türk nüfusunun yarısı yok sayılıyor. Kişiler kamusal alanda kendileri olarak var olamıyorlar.” diye konuştu.

Konuşmasında sık sık rejim üzerine eleştirilerde bulunan Mumcu şunları söyledi: ”Bu rejimin yaşaması mümkün değil. Bizim sistemin adı olsa olsa bürokratik sistemdir. Devletimizin adı da Anayasa’da yazdığı gibi demokratik devlet değildir. Düpedüz bir kıtlık rejiminde yaşayan, bir kara borsa düzenini koruyan bir bürokratik devlettir.”