Erkan Mumcu’dan ilginç açıklamalar…

Eskişehir'de Ticaret Odası'nda sivil toplum örgütlerine hitap eden ANAVATAN Partisi lideri Erkan Mumcu'dan ilginç açıklamalar geldi.

Mumcu; “‘Günü idare eden anlayışlardan kurtulup, nesiller boyu devam eden sorunlarla boğuşmaktan kurtulması gerektiğini” kaydetti.

Sorunların çözümü için ”akıl birliğine” ihtiyaç olduğunu ifade eden Mumcu, şöyle konuştu: ”Yeni ve hepimizi içine alan heyecan dalgasına ihtiyacımız var. Bunun için de karşılıklı fedakarlığa, azme ve çabaya ihtiyaç var. Türkiye yönetilebilir bir ülke değildir. Çünkü, Türkiye büyük bir ülkedir. Siyasetin görevi Türkiye’yi yönetmek olmamalıdır. Yönetmek demek aslında yönetirmiş gibi olmak demektir. Türkiye başta zamanı olmak üzere çok değerli potansiyellerini ve imkanlarını israf etmektedir. Eski akılla eski sorunları çözemeyiz. Düşünce biçimimiz, sistemimiz yanlış ve verimsizdir.”

Mumcu, Türkiye’nin bulunduğu duruma razı bir ülke olamayacağını belirterek, şöyle devam etti: ”Gençler iş bulabilmekten başka bir şey düşünmüyorlar. Oysa onların girişimci olması lazımdı. İş arayan değil, iş üreten insanlar olmalıydılar. Üniversite mezunlarının üçte birinin işsiz kaldığı bir ülkenin geleceğinden emin olmak mümkün değildir. Köylerde unutulmuş milyonlarca insan iki karış topraktan geçirmeye mecbur edilmiş. Adeta topraktan geçinen diğer canlılar gibi…

Ülkede milyonlarca insan işsiz. 19 milyon insan yoksulluk sınırının altında yaşıyor. 1 milyondan fazla insan açlık sınırının altında yaşıyor. Ülkede orta direk diye bir şey kalmamış. Hala ‘kriz ne zaman çıkacak’ diye soruluyor. Siz hangi krizden bahsediyorsunuz. Bundan ala kriz ne olabilir? İnsanlar insafsız bir düzen içinde yaşamaya mahkum edilmişler ve bunu kader zannediyorlar.”