‘Erkeğin ailesi üzerinde şiddet uygulaması uygun değil’

Muğla Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından, yetişkinlere yönelik "Aile İçi Şiddet" konulu bir seminer düzenlendi.

Muğla Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından, yetişkinlere yönelik “Aile İçi Şiddet” konulu bir seminer düzenlendi. Muğla Ticaret ve Sanayi Odası konferans salonundaki seminere, Vali Yardımcısı Kamil Köten ve aileler katıldı. Semineri veren Eğitim uzmanı Salih Özgür, Muğla’nın kadına şiddet konusunda Türkiye ortalamasının altında olduğunu söyledi.

Özgür, “Oturduğumuz binanın üst katlarına ya da karşı binaya hızsız girdiğini görsek, toplum olarak duyarlılık gösterip muhakkak müdahale ederiz. Hiç olmazsa 155 ihbar hattından polisi ararız fakat üst kattaki dairede şiddet içerikli gürültü duyan insanımız, çocuk ya da eşlere şiddet uygulanıyor olduğunu bilmesine rağmen, ‘Aile içi işlere karışmamak gerekli.’ diyerek karışmaz ve bir tepki ortaya koymaz.” dedi. Erkeklerin kendini karşısındakinden güçlü hissetmesi durumunda öfkelendiğini, zayıf hissettiğinde ise korktuğunu belirterek, “Fıtraten güçlü olarak yaratılan erkeğin, bu üstünlüğünü çocukları ya da eşi üzerinde şiddet unsuru olarak kullanması hiçbir şekilde kutsal kitabımıza, geleneklerimize ve tarihimize uymaz.” şeklinde konuştu. Çok sayıda evli çift üzerinde yapılan bir anket çalışmasından örnek veren Salih Özgür, hem erkelere hem kadınlara aynı sorular sorularak ilginç sonuçlara ulaşıldığını aktardı: “Erkeklere sorulan, ‘Eşinize hiç şiddet uyguladınız mı?’ sorusuna yüzde 99 hayır, yüzde 1 evet cevabı verildi. Bu erkeklerin eşlerine sorulan, ‘Eşiniz size şiddet uyguladı mı?’ sorusuna ise yüzde 57 evet, yüzde 43 hayır cevabı geldi. Erkekler, bir tokat ya da duygusal şiddeti şiddet kabul etmiyor ve davranışlarının normal olduğunu düşünüyor. Bunun çok tehlikeli ve yıkılması gereken bir anlayış olduğunu düşüyorum.”