Erkek gibi yaşadı ve kitap yazdı

Amerikalı gazeteci Norah Vincent erkek kılığına girip, 1.5 yıl boyunca böyle yaşadı.

Erkek kılığında 1.5 yıl…

ABD’li gazeteci Norah Vincent erkek kılığına girerek 18 ay yaşadı hatta kız arkadaş edindi. Vardığı sonuç ise; erkeklerin işi çok zor.

Erkeklerin dünyasını merak eden Amerikalı ünlü gazeteci Norah Vincent, erkek kılığıma girerek 1.5 yıl onlar gibi yaşadı. Los Angeles Times’a düzenli yazılar yazan Vincent, sıradışı deneyimi sırasında ‘erkek olarak’ edindiği tecrübeleri ve yaşadıklarını, erkek dünyasını yazdığı kitabında anlattı. Kadın-erkek arasındaki farkı anlayabilmek için erkekler dünyasına uzun bir yolculuk yapan Vincent, “İki cinsiyet arasında yazılı kurallar olmasa da erkek ve kadın olmanın tüm dünyada genel geçer kuralları olduğunu, bunları bizzat yaşamak için de bu yolu seçtiğini” söylüyor. “Self-Made Man” adlı kitabında kadının av erkeğin avcı olarak görüldüğü toplumda avcı rolüne girdiğini ve erkeklerin üzerindeki baskıyı hissettiğini anlatan Vincent, kendi yaptığı makyajla erkek kılığına büründü. Sadece erkeklerin olduğu bowling maçlarına katıldı, arkadaşlıklar kurdu striptiz kulüplerine gitti ve hatta kızlarla flört etmeye bile başladı. ‘Ned’ adını kullananVincent, tezgahtar olarak çalışmaya başladı ve spor salonunda çalışırken kendine protez penis taktı.

‘HİSLERİNİ BASTIRIYORLAR’
Tüm yaşadıklarından sonra ‘erkelerin de işinin zor’ olduğuna kanaat getiren Vincent kitabında şu satırlara yer verdi: “Erkekler agresif ve duygularını bastırıyorlar. Dünyamız erkek dünyası ama ben yine de kadın olduğum için mutluyum.” İşe başladıktan sonra erkek arkadaşlar edinen Vincent’ın erkekler hakkında en tahammül edemediği konu ise ‘belden aşağı sohbetler’ olmuş. Seks üzerine sohbetler, yanlarından geçen her kadına ne yapmak istediklerini konuşmaları gibi… Striptiz kulüplerin üzüntü ve yalnızlığın mekanı olduğunu yazan Vincent, ilk defa burada erkeklere acımış. Vincent’i en çok şok eden şey ise beraber olduğu kadınlar olmuş. Saatlerce hiç durmadan onları dinleyen Vincent, “Beynim uyuştu” diyor. Vincent erkeklere tavsiyesi ise toplumun onlara dayattığı rollerden kurtulmaları.