Erkekler daha kolay kilo veriyor

Artık erkekler de kilolarına dikkat ediyor, ideal kiloya ulaşmaya çalışıyor.

Zayıflama diyetlerinde en önemli konulardan biri de; ideal kiloya ulaşmak ve bunu koruyabilmek… Acıbadem Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatoş Özcan ideal kilonun, kişinin kendisini iyi hissettiği sağlıklı kilo olduğunu belirtiyor. Hızlı zayıflamak isteyen kişinin yediğini azaltmak yerine, hareketini düzenli olacak şekilde artırması gerekiyor. Çok düşük enerjilerle ya da aç kalarak yapılan uygulamalar bir müddet sonra iştah kaybına, tekrar kilo alma korkusu ise yememeye ve kusma eylemlerine dönüşebiliyor.

KİLO TEFTİŞİ

Erkekler vücutlarının yüzde 70’i kas dokusundan oluştuğu için kadınlara göre ’kilo vermede’ daha şanslılar. Kas oranı sporcular hariç kadınlarda yüzde 25-30 arasında değişiyor. Her ay adet görmek, doğum yapmak, menopoz dönemi derken kadınların ömrü kilolarını denetlemekle geçiyor. Kilo teftişi yaşam boyu süreceğine göre, bazı pratik ölçüleri bilip işi daha başından sıkı tutmakta yarar var. Bazı besinlere diyetinizde özellikle yer vermelisiniz. Posalı besinler bunların başında gelir. Posa tam buğday taneleri ve saflaştırılmaksızın yapılmış tahıllar, kurubaklagiller, sebze ve meyvelerde bulunur. Çözünür posanın kan kolesterolünü düşürücü etkisi vardır. Çözünmez posa ise bağırsakta hacim oluşturarak dışkı hacmini artırır. Ayrıca yüksek posalı besinlerin yağ ve karbonhidrat düzeyleri düşük olduğundan hem az enerji verir hem de tokluk hissi vererek zayıflamaya yardımcı olur.

AZAR AZAR YİYİN

En çok yapılan hatalardan biri de çok hızlı yemek… Oysa az ve sık sık yemek her zaman daha doğru. Vücudun sağlıklı bir şekilde çalışması için kan şekerinin daima belirli bir düzeyde kalması gerekir. Kan şekerindeki iniş ve çıkışlar baş ağrısı, konsantrasyon güçlüğü, yorgunluk, uyku hali gibi birçok belirtinin ortaya çıkmasına neden olur.

Oysaki azar azar ve yemek yeme kan şekerinin belirli bir düzeyde kalmasını sağlar. Uzun süre aç kalınarak yemek yendiğinde besinlerin daha çok yağa dönüştüğü saptanmıştır. Hatta açlık hissi fazla olduğundan yemek miktarı da fazla olmakta ve böylece daha çok yağ oluşmaktadır. Bu nedenle günde 3 ana 3 ara öğün şeklinde besinlerin tüketilmesi daha uygundur. Ayrıca yazın mutlaka su tüketimini artırın. Özellikle yemeklerden önce içilecek 2 bardak ılık su mide kapasitesini de artırarak yemek yeme ihtiyacını azaltacaktır. Aynı zamanda kaybolan vücut suyunu yerine koyarak derinin daha parlak olmasını sağlayacaktır. Uygulanan diyet karbonhidrat, yağ ve protein açısından dengeli olmalıdır. Vücudun enerji ihtiyacının karşılanması ve yağda eriyen vitaminlerin kullanılması için günlük enerjinin ortalama yüzde 25’i yağlardan karşılanmalıdır.

DİYETİNİZ DENGELİ Mİ?

Yemekleri pişirirken kullanılan yağlar ve gıdaların içeriğindeki yağ miktarları bunun için yeterlidir. Bunun haricinde alınan yağlar harcanmadığı sürece depolanmaktadır. Bu nedenle krema, kaymak, mayonez gibi yağlı gıdalardan uzak durulmalı, yemekler kızartılmadan hazırlanmalı, pişirilirken de çok az yağ kullanılmalıdır. Özellikle sıvı yağlar kullanırken kaşıkla ölçme alışkanlığı getirilmelidir.

YAĞI ÇOK AZALTMAYIN

Kısa sürede hızlı kilo kaybı sağlayan, şok diyetlerle tek tip besine dayalı diyetlerin, yorgunluk, kusma, kalp ritminde bozukluk, kuru cilt, saç dökülmesi gibi birçok sağlık sorununa yol açtığını unutmayın. Yağlı besinler tokluk hissi verdiği ve yağda eriyen A, D, E ve K vitaminlerinin vücutta kullanımını sağladığı için, diyetin yağ miktarı çok azaltılmamalıdır. Günlük enerjinin yaklaşık yüzde 25-30’u yağlardan sağlanmalıdır. Yemeklerde kullanılan yağın bir kısmının zeytinyağı ve fındık yağı, bir kısmının da mısırözü, soya veya ay çiçek gibi bitkisel sıvı yağlar olmasına özen gösterilmelidir.

HAREKETİ ARTIRIN

Günde 60 dakikayı spora ayırmak (tempolu yürüyüş, tenis, yüzme, bisiklet) organizmanın daha düzenli çalışması ve sağlıklı yaşam için çok önemlidir. Spor tercihen yemeklerden 1 saat sonra yapılmalı ve sporun hemen arkasından meyve veya meyve suyu alınmalıdır. Bu dönemde çok fazla uyumak da doğru değildir. Uyku ile vücut hareketleri ve enerji harcanması minimum seviyeye inmektir. Ayrıca düzensiz uyku günün diğer vakitlerinin iyi değerlendirilmemesine dolayısıyla hareketlerin kısıtlanmasına neden olmaktadır.