Erken çıkan çileğe ve eriğe kanmayın!

Meyve ve sebzeyi mevsiminde tüketmek en doğrusu. En doğal ve sağlıklı meyve sebze, kendi ikliminde ve zamanında yetişenidir.

Uzman Dr. Selahhatin TÜREN

Suni şartlarda ve hormonlu yetiştirilen ürünler aynı besin değerini taşımaz. Her zaman uygun sıcaklık ve çevre şartlarında yetiştirilen sebze meyveler tercih edilmeli.

Artık kışın sonuna geldik, bahar yüzünü gösterdi. Ancak kış mevsiminin bitip baharın başladığı bugünlerde enfeksiyon hastalıklarının görülme riski artar. Mevsim değişikliğiyle birlikte kişilerin beslenme alışkanlıklarının değişmesi, bağışıklık sistemini de etkiler. Genellikle ısınan havanın ve çevre şartlarının da rolü ile bazı parazit ve bakterilerin ortamda çoğalması enfeksiyonları artırır.

Alerjik hastalıklara dikkat: Bahar aylarında grip, soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu enfeksiyonları (ÜSYE) daha sık görülür. Kişiler öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı, yaygın vücut ağrıları, halsizlik ve yorgunluk şikâyeti yaşayabilir. Saman nezlesi, polen alerjisi, mevsimsel alerjik rinit de en sık görülen alerjik reaksiyonlardır. Isınan hava ile birlikte su ve gıda ile bulaşan bazı parazit ve bakterilerin de etkisi ile ishaller ortaya çıkabilir.

Bahar yorgunu olmayın: Mevsim dönüşlerinde vücudumuzdaki birtakım reaksiyonlar da hastalık gibi algılanabilir. Kış aylarında kısa süren gündüz ve uzun süren gecede kişiler biyolojik saatlerini, beslenme programlarını, uyku düzenlerini ve hayat tarzlarını mevcut duruma göre ayarlar. Baharda günlerin uzaması ile birlikte daha uzun süre dışarıda kalan kişiler ısınan havanın da etkisi ile daha fazla sıvı kaybettiği için vücut bu duruma alışana kadar çeşitli sorunlarla karşılaşabilir. Uykuya ayrılan zamandan çalınıyor, sıvı tüketimi azalabiliyor ve kişiler kendilerini daha yorgun ve halsiz hissedebiliyor.

Beslenme düzenine dikkat edilmesi, daha fazla sıvı tüketilmesi, vücut sıvısı azlığının önüne geçilmesi hastalıklara karşı önleyici olacaktır. Uykunun yeni düzene adapte edilmesi ve uykuya 6-8 saat zaman ayrılması gereklidir. Havanın güzel olduğu zamanlarda kişilerin evde oturmak yerine dışarıda yapılabilecek aktivitelere katılması tavsiye edilir.

Sağlıklı beslenme altın kural: Uzayan gündüz süresi ve aktivitelerle birlikte güne sıkı bir kahvaltı ile başlanmalıdır. Öğün atlamamak çok önemlidir. Lifli sebze ve meyvelerin tüketilmesi önerilir. Sağlıklı beslenmede karbonhidrat, yağ ve proteinleri dengeli ve yeterli biçimde almak gerekir. Taze meyve ve sebzelerin tüketilmesi ile vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineraller karşılanabilir.

Su için, içirin: Erişkinlerin günde 2-2,5 lt sıvı tüketmesi uygundur, ancak bilindiği gibi en sağlıklı içecek sudur. Havanın daha sıcak olduğu ve aktivitenin arttığı zamanlarda çay, kahve, meyve suyu, çorba tüketimi ile birlikte 2,5-3 lt sıvı tüketilmelidir.

Erken çıkan çileğe, eriğe kanmayın: Meyve ve sebzeyi mevsiminde tüketmek en doğrusudur. En doğal ve sağlıklı meyve sebze, kendi ikliminde ve zamanında yetişenidir. Suni şartlarda ve hormonlu yetiştirilen ürünler aynı besin değerini taşımaz. Uygun sıcaklık ve çevre şartlarında yetiştirilen sebze meyveler tercih edilmelidir.

Lahana stili giyinin: Ani ısı değişikliği durumunda çok kalın ve ince giyinmek de doğru değildir. Soğuk ve sıcağa bağlı olarak vücut direnci düşeceğinden kişinin yaşadığı çevrenin şartlarını bilip ona göre hareket etmesi çok önemlidir. İnce katlar halinde, terletmeyen kumaşlardan oluşan kombinasyonlar tercih edilmelidir.