Erken teşhis meme kanserinde tedaviyi kolaylaştırıyor

Erken teşhisin, meme kanserinde tedaviyi kolaylaştırdığı belirtildi.

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Tıp Fakültesi öğretim üyeleri Doç. Dr. Erol Eroğlu ve Doç. Dr. Şenol Coşkun, Kanser Haftası dolayısıyla Isparta Öğretmenevi Konferans Salonu’nda “Meme Kanserinde Erken Tanı ve Tedavi” konulu bir konferans verdi. Konferansa dinleyici olarak çok sayıda sağlık görevlisi ve vatandaş katıldı.

İlk olarak kürsüye gelen SDÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erol Eroğlu, meme kanserinin nedenlerini, risk faktörleri ve hastalığın gelişimini anlattı. Meme kanserinin özellikle görülme sıklığı açısından toplum sağlığını ciddi bir şekilde tehdit eden bir kanser türü olduğunu söyleyen Doç. Dr. Erol Eroğlu, “Genel toplum sağlığı ve sağlıklı nesillerin gelişmesi adına kadınlarımızın meme kanserine karşı bilinçlenmeleri ve düzenli muayeneleri önemlidir. Meme kanseri bazı etkenlere bağlı olarak hızlı ilerlememekle birlikte, geç fark edildiğinde ölüm riski yüksek olan bir kanser türüdür.” dedi.

Cerrahi açıdan yapılan tedavileri anlatan Eroğlu, meme kanserinin tedavisinde şimdiye kadar etkin bir yöntemin bulunmadığını açıkladı. Özellikle cerrahi açıdan değerlendirildiğinde imkanlarının çok kısıtlı olduğunu bildiren Eroğlu, bütün çabalara karşı Türkiye’de meme kanserine yakalanma oranının giderek arttığını, bu hastalıktan kurtulmanın en önemli şartının ise erken teşhisten geçtiğini söyledi.

Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şenol Coşkun, meme kanserinde kullanılan mevcut tedavi yöntemlerini ve yan etkilerini anlattı. Meme kanserinin diğer türlerde olduğu gibi, tedavi sonrasında tekrarlama riskinin ortaya çıktığını hatırlatan Doç. Dr. Coşkun, ayrıca tedavisi sırasında ve sonrasında vücudun başka bölümlerinde de kanser vakaları görüldüğüne dikkat çekti.

Bu sebeplerden dolayı tedaviyi etkileyen en önemli faktörün erken tanı olarak karşılarına çıktığını vurgulayan Coşkun, “Isparta ve bölgesi için il sağlık müdürlüğü ile yürüttüğümüz çalışmalarla gerek cihaz gerekse sağlık personeli bakımından yeterli duruma ulaşmış durumdayız. Bu konuda geriye kalan halkımızın gerekli önemi gösterip belirli periyotlarla taramadan geçmeleridir. İnsanların kansere karşı duyarlı olunması hayat kurtarır.” diye konuştu.
Güncel kanser haberleri : www.kanserken.com