Ermeni çetelerinin katlettiği Türkler şehitlikte anıldı

Erzurum'un Alaca Köyü'nde Ermeniler tarafından katledilen Türkler şehitlikte anıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesinin ardından, şehitler için saygı atışı yapıldı.

Organizasyonda konuşan Atatürk Üniversitesi (AÜ) Türk-Ermeni İlişkileri Araştırma Merkezi Müdürü ve Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Erol Kürkçüoğlu, bölgede geçmişte katliama maruz kalanların Ermeniler değil Türkler olduğunu belirtti. Yard. Doç. Dr. Kürkçüoğlu, Alaca Köyü’nde 10 Mart 1918’de Ermeni çeteleri tarafından bölgedeki en kanlı eylemlerden birisinin gerçekleştirildiğini ifade etti.

Erol Kürkçüoğlu, ”Ermeniler bölgemizde geçmişte büyük katliamlar yapmışlardır. Ancak bugün dünyaya bunun tam tersi olmuş gibi gösterilmeye çalışılıyor. Alaca’da şehit edilen 278 kahramanımıza karşı hepimizin tarihi sorumluluğu mevcuttur. Konuyu milli bir mesele olarak görmeliyiz. Ülkemizdeki huzur ortamı geçmişte olduğu gibi bugün de bozulmaya çalışılıyor. Batman’da 7 Mart 2006’da polislerimizin şehit edilişi olayındaki katillerle Alaca’da 10 Mart 1918 yılındaki katliamı gerçekleştirenler arasında fark yoktur.” dedi.

Birinci Dünya Harbinde Ermeni Çetecilerin Katliamına Uğramış Mağdur Dernekleri Erzurum Federasyonu Başkanı ve A.Ü Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Süleyman Çiğdem ise sözde Ermeni soykırımı iddialarının haince bir plan olduğunu kaydetti. Çiğdem, söz konusu planın dışarıda olduğu kadar ülke içerisinde de bir takım işbirlikçilerinin bulunduğunu ifade etti. Yard. Doç. Dr. Çiğdem, Ermeni kökenli bir Türk vatandaşının İstiklal Marşı’ndaki ”ırkıma” kelimesine takıldığını belirterek, ”Unutulmasın ki şehit kanıyla yazılan İstiklal Marşımız, bu sınırlar içerisinde yaşayan dini ve kökeni ne olursa olsun herkesin istiklal ve hürriyetini temsil eder. Milli kimliğimizin en önemli değerlerinden biri olan ulusal marşımızın içeriği ve kelimeleriyle oynanması asla kabul edilemez.” ifadelerini kullandı.

Türk Silahlı Kuvvetleri adına konuşan Ulaştırma Yüzbaşı Polat Can da Ermeniler’in kendilerine katliam yapıldığı iddialarının asılsız olduğunu belirterek, ”Türk milleti asla katil bir millet olmamıştır. Alaca köyü Ermeniler’in katliamlarını belgeleyen bir yerdir. Bilimsel kanıtlara göre en büyük katliam Alaca’da gerçekleşti. Bilimsel kanıtlara göre, 278 insanın bu köyde öldürüldü. ” şeklinde konuştu. Alaca Köyü’nde yaşanan katliamı Kazım Karabekir Paşa’nın da yazdığını belirten Can, Alaca’daki katliamın dönemin Rus subaylarının anıları arasında da yeraldığını ifade etti.

Köy Muhtarı İshak Söylemez ise Ermeniler tarafından yapılan katliamlara en iyi örneğin köylerinde 88 yıl önce yapılan katliam olduğunu belirterek, 10 Mart 1918 yılında Ermeni çetelerinin savunmasız kadın, erkek ve masum bir çok insanı katlettiğini söyledi. Söylemez, “Ermeni çetleri Alaca köyünde 285 kişiyi samanlıklara doldurarak üzerine benzin döktükten sonra hunharca katletti. Ruslar’ın da desteğini alarak bu katliamları gerçekleştirdi. Sözde Ermeni soykırımını bazı Avrupa ülkeleri gündeme getiriyor. Onlara buradan sesleniyorum. Katliamın belgeleri 278 şehitle benim köyümde.” dedi.