‘Ermeni lobileri oy avcılığı yapıyor’

Namık Tan, Ermeni kamuoyunda soykırım iddialarına destek konusunda bazı beklentilerin ortaya çıktığını bunu kendilerinin de gözlemlemekte olduklarını söyledi.

Namık Tan, haftalık basın toplantısında yaptığı açıklamada Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerin çok boyutlu ve stratejik nitelikte olduğunun altını çizerek, bu ilişkilerin gayet kapsamlı konuları ihtiva ettiğini ifade etti.

Tan, “Bu çerçevede Ermeni lobilerinin bir nevi oy avcılığı yapma arayışı içinde oradaki siyasi gelişmeleri istismar etme gayretlerini de üzüntüyle izlemekteyiz” diye konuştu.

Tan, ABD’nin bu konuda bugüne kadar gayet sağduyulu bir yaklaşım içinde olduğunu söyleyerek, “ABD’nin bundan sonra da bu anlayışı sürdüreceğine inanıyoruz. Türkiye ve ABD arasındaki ilişkiler birtakım küçük hesapların çok ötesinde öneme sahiptir. Bu konuda çok kapsamlı ve yararlı bir işbirliği yapmaktayız. Gerekli bilgilendirmeler her düzeyde gerçekleştirilmektedir. Girişimlerimizi sürdüreceğiz. ABD’den sağduyulu bir yaklaşım beklemekteyiz” dedi

Ermenistan’dan son dönemde gelen ilişkilerin normalleştirilmesi yönündeki açıklamalar ile ilgili olarak da Başbakan Erdoğan’ın geçen yıl Ermenistan devlet Başkanı Koçaryan’a çağrıda bulunarak Türk ve Ermeni tarihçilerin katılımıyla 1915 olaylarının araştırmasına yönelik çalışmalar yapmak üzere bir ortak tarihçiler komisyonu kurulmasını önerdiğini hatırlatan Namık Tan, “Ancak Ermenistan’ın söz konusu öneriye ilişkin benimsediği olumsuz yaklaşım nedeniyle bir konuda somut bir ilerleme sağlanamamıştır” şeklinde konuştu.

Tan, ortak tarih komisyonunun 1915 olayları hakkındaki yorum farklılıklarının giderilmesini sağlayacak, Türk-Ermeni halkları arasındaki ilişkilerin gelişmesinin önündeki tedirginliği ortadan kaldıracak son derece yararlı bir mekanizma olacağını düşündüklerini ifade etti.

Dışişleri sözcüsü Tan, ortak tarih komisyonunun Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik önemli katkı sağlayacağından kuşku duymadıklarını belirterek Türkiye’nin etrafında barış ve huzur tesisine kararlı olduğunu ifade etti.

Tan, Türkiye’nin Ermenistan’la da komşu iki ülke arasında olması gereken şekilde ilişki kurma arzusunu koruduğunu belirterek, “Tabiatıyla bu çabalardan sonuç almamız Ermenistan’ın mevcut ikili ve bölgesel sorunların aşılmasında daha esnek bir yaklaşım içinde hareket etmesine bağlı olacaktır” dedi.