‘Ermeni meselesi tarihi değil siyasi meseledir’

Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selahattin Tozlu, Ermeni meselesinin tarihçilerin değil, siyasetçilerin meselesi olduğunu söyledi.

Konferansa konuşmacı olarak Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selahattin Tozlu katıldı. Kelkit 75. Yıl İMKB PİO Konferans salonundaki konferansta konuşan Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Yakınçağ Tarihi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selahattin Tozlu, Ermeni soykırımı iddiaları hakkında farklı ve bilinmeyen yönleri anlattı. Türk milletine yapılan bu suçlamaların ciddiye alınamayacağını ifade eden Doç. Dr. Tozlu, Ermeni soykırımı ve iddialarının Batı emperyalizminin ortaya attığı bir iş olduğunu dile getirdi.

Osmanlı’nın son zamanlarına doğru, Batı’nın ortak bir Avrupa topluluğu hayali olduğunu ifade eden Doç. Dr. Tozlu, “Batı, ortak bir Avrupa Hukuku oluşturmak istiyordu, fakat Osmanlı’yı içlerine almak istemiyorlardı.” dedi. Osmanlı’da azınlıklar arası bilgileri tüccarların aktardığını söyleyen Doç. Dr. Tozlu, “Tüccarlar bilgi taşımada etken bir rol oynuyordu. Osmanlı o zamanlar 150 cephede 4 milyon askerle savaşıyordu. Azınlıklar askere gitmediği için onlardan sadece cizye vergisi alındı. Devlet, sicili bozuk olan azınlık vatandaşların yerlerini değiştirerek sukuneti sağlamaya çalıştı. Kesinlikle Ermeni veya başka milletlere soykırım ve katliam yapmamıştır.” diye konuştu.

Ermeni meselesinin esasen tarihi değil siyasi bir mesele olduğunun altını çizen Doç. Dr. Tozlu, şunları söyledi: “Aslında Ermeni meselesi tarihçilerin değil de siyasilerin meselesi haline gelmiştir. Avrupa Parlamentosu’nda alınan kararlar gereği gündeme geliyor. Güçlü bir Türkiye istenmiyor. Dolayısıyla Avrupa Topluluğu’na almamak için sorun çıkarıyorlar. Batı, dünyaya hakim olmadığı dönemde Osmanlı hakimdi. Tekrar Türkler hakim olurlar diye korkuyorlar. Ermeni meselesi tarihi değil, siyasi bir meseledir. Çünkü yaklaşık 800 yıldır Osmanlı’nın meselesi olan bu sorun çözülmediyse, hemen bir yılda çözülmesi beklenemez. Bu sorunlardan ne Ermenilerin ne de Türklerin menfaati var. Çünkü onlarla biz 500 yıldan fazla birlikte yaşadık, dedelerinin mezarlarını görmeye gelebiliyorlar. Kültür ve geleneklerimiz aynı, yaşayan insanların birbirlerinden farkı yoktur. Eğer büyük bir Türkiye olsaydık bu sorunlar da olmazdı.”

Türk Eğitim- Sen Kelkit İlçe Başkanı Burak Fettahoğlu, “Biz asrımızın geleceğini şekillendirecek eğitimcilerin daha iyi olması ve aydınlanması için hem maddi hemde manevi olarak destekçileri olacağız. Eğitimcilerimizin gündemlerden haberdar olmaları açısından bu konferansı düzenledik.” dedi.