‘Ermeni sorununda tek tarafı suçlamak ahlakî değil’

Türk Ermenileri Patriği İkinci Mesrob Mutafyan, Türk-Ermeni ilişkilerinin içinde bulunduğu açmazdan diyalog ve karşılıklı saygı ile çıkabileceğini söyledi.

Gerçekleri olduğu gibi yansıtmanın cesaret isteyeceğini belirten Mutafyan, “Varılan acı sonuçta, adı geçen tarafların birbirinin sorumluluğunu reddetmesi veya tamamen diğer tarafa yüklemesi ahlâken doğru bir yaklaşım değil.”dedi. İki millet birbirinin tarihine önyargısız bakabilmesi gerektiğini ifade eden Ermeni Patriği, “Birbirini aşağılayan zihniyeti değiştirmek mecburiyetindeyiz.” diye konuştu.

Ermeni Patriği Mutafyan, Kayseri Erciyes Üniversitesi tarafından organize edilen, ‘Osmanlı Toplumunda Birlikte Yaşama Sanatı: Türk-Ermeni İlişkileri Örneği’ konulu sempozyumun açılış töreninde konuştu. Her iki milletin de tarihte sosyal ve kültürel alanlarda önemli başarılara imza attıklarını kaydeden Mutafyan, Ermeniler ile Türkleri birbirlerinin ulusal ve dinî sembollerine de saygılı olmaya çağırdı. Mutafyan, temsilî kurtuluş gösterilerinde yaşanılanları çağ dışı olarak nitelendirerek, düşmanlık tohumları ektiğini savundu. Mutafyan, “Artık herkesin ezberlemiş olduğu Türk ve Ermeni tezlerini değişik şekillerde sunan kitaplar yayınlamak yerine, Türk-Ermeni ilişkilerine önemli katkılar yapabilecek Ermenice eserlerin Türkçe ve İngilizce çevirileri ivedilikle yapılmalı.” dedi. Türkler ve Ermenilerin aynı coğrafyanın insanları olduğunu belirten Mutafyan, ‘Türkler ve Kürtler asli unsurlardır.’ sözünün ayrımcılık olduğunu söyledi. Kendisini Cumhuriyet çocuğu olarak nitelendiren Patrik, laiklik anlayışını eleştirdi. Mutafyan “Ülkemizdeki, ‘jakoben laiklik’ uygulamasının, bazen İslam’ın ahlakî boyutlarının, manevi anlam zenginliğinin analizlere katılmasını engelliyor.” diye konuştu. Ermeni Patrik, Türk ile Ermenileri milliyetçiliğin dar çerçevesinden çıkmaya çağırarak, “Milliyetçilik ve ırkçılık yerine misafirperverliğin yerleştirilmesi ahlakî değerlerimize daha uygundur.” dedi. Sempozyumun birinci oturumunda Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, Prof. Dr. Mehmet Saray, emekli diplomat Nüzhet Kandemir ile Dr. Bilal Şimşir konuştu. Yurtiçi ve yurtdışındaki 40’tan fazla üniversiteden 125 akademisyenin katıldığı sempozyum bugün de devam edecek.