‘Ermeni Soykırımı’ ile ilgili tartışmalar İngiliz gazetesini de yansıdı

"Ermeni Soykırımı" ifadesini kullanan ABD'li elçi ile ilgili tartışmalar İngiliz gazetesini de yansıdı.

ABD’nin Ermenistan Büyükelçisi John Marshall Evans’ın, 1915 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nda Ermenilere karşı yapılanları “soykırım” olarak nitelediği için geri çağırılacağı dair dedikoduların oluşturduğu tartışmayı İngiliz The Independent gazetesi sayfalarına taşıdı.
Gazete, resmi olarak Evans’ın hala görevinde olduğunu ancak resmi açıklamaların ne Ermeni diasporasını ne de Kongre’deki Kaliforniali vekilleri tatmin ettiğini belirtti. Gazete, bu iki, grubun Evans’ın yerine atacak kişinin belli olduğundan ve Evans’ın yakında geri çağrılacağından şüphelendiğini kaydetti.

ABD’nin Ermenistan Büyükelçisi John Marshall Evans, geçen yıl yaptığı bir konuşmada, 1. Dünya Savaşı sonrası Osmanlı İmparatorluğu’nda Ermenilerin yaşadığı olayları net bir biçimde “soykırım” olarak değerlendirmişti. Evans, Kaliforniya Üniversitesi’ndeki konuşmasında “Kelime oyunları yapmak Amerikalı olarak bizlere yakışmaz. Ben buna bugün Ermeni soykırımı diyeceğim” ifadesini kullanmış ve böylece Ermeni olayları için “soykırım” ifadesini kullanan ABD’li ilk yetkili olmuştu.

Los Angeles Daily News’te çıkan haberde, Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili Büyükelçi Evans’ın istifa etmediğini ve kendisine “geri gel” çağrısı da yapılmadığını söylediğine yer verilmişti. Los Angeles Times’ın editörü de Evans’ın geri çağrılacağı yönündeki haberlere yazısında yer vererek, büyükelçinin “doğruyu söylediği için işini kaybetmekle karşı karşıya olduğunu” iddia etmişti. Editör, Ermeni tezine desteğiyle bilinen Los Angeles Times’daki yazısında, “Osmanlı İmparatorluğu’nun Ermenileri yok etmeye çalıştığı”, ancak ABD’nin NATO üyesi de olan stratejik ortağı Türkiye’ye olan saygısından “soykırım” ifadesini kullanmaktan kaçındığını öne sürmüştü.

Washington’daki Türkiye Büyükelçiliği danışmanı Tuluy Tanç ise, o dönemde yaşananları “kötü olaylar” diye nitelerken, bunun “soykırım” olarak değerlendirilemeyeceğini dile getirdi. Tanç, Büyükelçi Evans’ın görüşlerinin de “kişisel” olduğunu ve ABD’nin politikasını yansıtmadığını ifade etti. Tanç, Evans’ın geri çağrıldığı yönünde bir bilginin de kendisine gelmediği söyledi.