Ermeni soykirimi sahneye tasiniyor

ADANA - Ermeniler'in Türkler'e yaptigi zulüm ve soykirim, Türkiye'de ilk kez Adana'da hazirlanan bir tiyatro oyunuyla sahneye tasiniyor.

ÇAO Baskani Idris Sahin, is adami Süreyya Kayar’in destegiyle hazirlanan “Çiglik” adli tiyatro oyununun provalarini bugün basina da izleterek çalismalari hakkinda bilgi verdi.
Çogunlugu üniversite talebesi tiyatroculardan olusan ekibi basina tanitan Sahin, daha önce sahnelenen ve Türkiye’de ilk kez Kibris’taki Rum vahsetini anlatan “Meger Komsularimiz Melek Degilmis” adli oyundan sonra “Çiglik” adli oyunun senaryosunu da kendisinin yazdigini söyledi.
Idris Sahin, yaklasik 1 ay önce baslayan “Çiglik” adli oyunun hazirliklarinin bir hafta içinde tamamlanacagini ve Kasim ayi sonunda Adana Büyüksehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda sahnelenecegini belirtirken, “Çiglik adli oyunumuzun da daha öncekiler gibi büyük ilgi görecegini umuyoruz. Çünkü, oyunla ilgili prova asamasinda bile çok yogun davetler aldik. Adana’da 3 gün sahneye çiktiktan sonra Ceyhan ve diger ilçelere de gidecegiz. Ayrica okullarimizda da oyunu sahneleyecegiz. Adana’dan sonra talebe göre ülkenin dört bir yaninda bu oyunu sahneleyecegiz” dedi.
Ermenilerin, ‘Sözde Ermeni Soykirimi” konusunda bütün dünyayi ayaga kaldirirken Türk Milleti olarak bu konuda halkin yeterince bilinçlendirilmedigini ifade eden Sahin, “Bazi aydinlarimiz haricinde, genel olarak Türk toplumu, ‘Sahiden biz Ermeniler’e soykirimi uyguladik mi ?’ sorusunu kendi kendine sormaya baslamistir. Türk Milleti’nin tarihinde soykirim gibi bir kara leke yoktur. Asil soykirima, katliamlara maruz kalan Türk Milleti’dir” diye konustu.
Is adami Süreyya Kayar da, Türkiye’de yasanan Ermeni soykiriminin gerçek manada gençlige anlatilamadigini, gerçeklerin sahnelenmesine yardimci olacak “Çiglik” adli oyuna destek vermekten de mutluluk duydugunu söyledi.
Daha sonra “Çiglik” adli oyunun bazi bölümlerinin provasi yapilarak basina tanitildi.