‘Ermeni tasarısına Bush karşı çıkar’

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Wilson, ABD ile gerginliğe yol açan sözde Ermeni Soykırımı'na ilişkin yasa tasarısını yorumladı:

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Wilson, Ankara- Washington hattında gerginlik yaratan Ermeni tasarısına ilişkin, “Bush tasarıya güçlü bir şekilde karşı çıkacaktır” yorumunu yaptı. Wilson, İncirlik’e 3 yıl aradan sonra gelen F-16 filosunun İran’ı hedef aldığı iddialarına da “Rutin eğitim” yanıtı verdi. ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, Ankara- Washington hattında gündemin ilk sıralarına yerleşen Ermeni tasarısının Kongre gündemine gelmemesi için yönetimin elinden geleni yapacağını söyledi. Wilson, “Geçmiş yıllarda olduğu gibi, bu yıl da yönetim bu girişime güçlü bir şekilde karşı çıkacaktır” dedi. SABAH’a konuşan Wilson, Bush yönetiminin tasarının geçmeyeceği konusunda Ankara’ya söz veremeyeceğini belirterek, “Tasarının akıbetini kestiremem. Ancak nasıl Clinton buna karşı çıktıysa Başkan Bush’un da şiddetle karşı çıkacağını sanıyorum” dedi. Büyükelçi Wilson, Bush’un Kongre’yi uyaracağını da ekledi.

F-16’LAR EĞİTİM AMAÇLI…
ABD ile Türkiye arasındaki Savunma ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması (SEİA) çerçevesinde 3 yıl aradan sonra İncirlik’e konuşlanan F-16 filosuna yönelik, “ABD, İran’a baskıyı artırmak için F-16 gönderdi” şeklindeki iddiaları içinse Wilson, “Filo, tamamen rutin eğitim için geldi” yanıtını verdi. Türk diplomatik kaynaklar da, ABD F-16’larının İncirlik’e eğitim uçuşu için 3 yıl aradan sonra gelmesinin ardında “İran’ın gözünü korkutma” nedeninin yatabileceğini ancak Türkiye’nin de dahil olduğu ortak tatbikat planının söz konusu olmadığını söyledi.

KERKÜK’Ü IRAKLILAR HALLETMELİ
Bağdat’taki meslektaşı Zalmay Halilzad’ın, Başbakan Tayyip Erdoğan’ı kızdıran Kerkük’le ilgili açıklamaları konusunda da “Bağdat’tan bilgi istendiğini ancak henüz gelmediğini” vurgulayan Wilson şöyle dedi: “Bu konuda söyleyebileceğim iki şey var. Birincisi, Kerkük konusu Iraklıların halletmesi gereken bir konu. İkincisi de, Türkiye ve ABD, Irak’ta uzlaşı ve istikrar gerektiği konusunda aynı görüşleri paylaşıyor.” Wilson, Başbakan Erdoğan’ın Kerkük’le ilgili açıklamalarının müdahale gibi algılanıp algılanmadığı sorusunu ise, “ABD, Türkiye ve diğer ülkelerin bu konuda görüşlerini ifade etmesi önemli ama sonuç olarak karar alacak taraf Irak. Bize göre Kerkük’ün geleceği oradaki istikrar ve uzlaşmayı da güçlendirerek şekillenmelidir” şeklinde yanıtladı.