Ermeni ve Asurilerin göçmesi bereketi azaltti

DIYARBAKIR - Diyarbakir Büyüksehir Belediye Baskani Osman Baydemir, kendisini ziyaret eden Isveçli heyete, "Bu cografyada Kürtler, Asuriler, Ermeniler, Araplar ve Süryanilerin birlikte yasiyordu.

Bu halklarin göçü ile bereket de azaldi” dedi.
Isveç Okullari Gelistirme Merkezi Genel Müdürü Mats Wennerholm de ülkelerinde lise çagindaki ögrencilerin Kürtçe dahil bir çok dille egitim görme sansina sahip oldugunu söyledi.

Isveç Iki Dilli Merkezi, Vesteros Belediyesi Iki Dilli Merkezi ve Isveç Okullari Gelistirme Merkezi’nden bir grup yönetici ve lise ögrencileri Baskan Baydemir’i makaminda ziyaret etti.

Kürtçe ve Isveççe yapilan görüsmede, Isveç Okullari Gelistirme Merkezi Genel Müdürü Mats Wennerholm, ülkelerinde lise çagindaki ögrencilerin kendi ana dilleri, Isveççe ve Ingilizce egitim görmek istediklerini kaydetti.

Ülkelerinde herkesin Kürtçe dahil bir çok dille egitim görme sansina sahip oldugunu belirten Wennerholm, bu uygulamanin Isveç kültürünü zenginlestirdigini belirtti. Uygulama çerçevesinde, Diyarbakir Büyüksehir Belediyesi ile isbirligine girmek istediklerini söyleyen Wennerholm, Diyarbakir’da birden fazla dil ve lehçenin kullanilmasina ragmen egitimde bu dillerin ihmal edildigini belirtti.

Her dilin, dünya insanligi için büyük bir önem tasidigini dile getiren Baskan Osman Baydemir ise bu dilleri yasatmanin ve gelistirmenin dünya kültürüne kazanim saglayacagina dikkat çekti.

Kürtçe konusulmasina 80 yillik bir yasaktan sonra izin verildigini kaydeden Baskan Baydemir, Kürtçe’nin günümüze kadar ki varligini sürdürmesinde, annelerin büyük bir rolü oldugunu söyleyerek, “Bu agir yükün annelerin omuzu üzerinden alinarak diger mekanlarda kullanilmasi için çaba gösterilmesi gereklidir” diye konustu.

Bir zamanlar bu cografyada Kürtler, Asuriler, Ermeniler, Araplar ve Süryanilerin birlikte yasadigini hatirlatan Baydemir, göç ettirilen Ermeni ve Asuri nüfus ile Diyarbakir’in büyük bir kayip yasadigini söyleyerek bu halklarin göçü ile bereketin de azaldigini savundu.

Heyete surlari, camileri ve kiliseleri gezmelerini öneren Baskan Baydemir, “Ülkenize geri döndügünüzde arkadaslariniza Diyarbakir için taslarin ve düslerin kentini, günesin kentini gördük deyin. Yilin 9 ayinda, günesi bu kentte görmek mümkün” seklinde konustu.