Ermeniler Moskova’da sözde soykırım anıtı dikecek

Rusya'da yaşayan Ermeni diasporası, Moskova'nın merkezinde sözde soykırım anıtı yapabilmek için çalışmalara başladı.

Rusya’da yaşayan Ermeni diasporası, Moskova’nın merkezinde sözde soykırım anıtı yapabilmek için çalışmalara başladı. Rusya’da faaliyet gösteren Ararat isimli Ermeni sivil toplum örgütü Başkanı Emmanuel Dolbukyan, anıt için tüm Ermenileri tek yumruk olmaya davet ederek, “Paris’te olduğu gibi Moskova’nın göbeğinde dev “soykırım” anıtı yapalım. Bunun için para toplamamız lazım.” dedi.

24 Nisan sözde Ermeni soykırımı günü vesilesiyle Moskova’nın Krasnaya Presnaya meydanında düzenlenen gösteriye yaklaşık 300 kişi katıldı. Rusya Ermenileri Birliği, Rus-Ermeni İşbirliği Dostluk Derneği ve Ararat Derneği’nin organize ettiği gösteriye bazı Rus siyasi gençlik örgütü yetkilileri de iştirak etti. “Hiç bir şey unutulmayacak, hiç bir şey affedilmeyecek!”, “Batı Ermenistan, Ermenistan topraklarının onda dokuzu”, “Soykırımlı Türkiye’nin Avrupa’da yeri yok!”, “Türkiye ve Azerbaycan eşittir Ermeni soykırımı” ifadelerinin yer aldığı pankartlar açan Ermeni göstericiler, Ankara’yı “cani ve faşist devleti” olmakla suçladı.

Gösteride bazı Kürtler de sarı-yeşil-kırmızı bayrak açarken, Rusya Rum Derneği yetkilileri bayraklarıyla mitingde hazır bulundu. Açılış konuşmasını yapan Rus-Ermeni İşbirliği Dostluk Derneği Başkanı Yuri Navoyan, “Türkiye soykırım yapmakla Nazilere de ilham kaynağı oldu. Ankara soykırımı tanımalı” diye ağır suçlamada bulundu. Kremlin yanlısı gençlik örgütü Naşi’nin temsilcisi olarak tanıtılan Dmitri Çugunov ise Ermeni dostu olduğunu ifade ederek, “Ben Ermenileri çok seviyorum, biz Ruslar ve Ermeniler Hristiyan kardeşiz! Bu olay unutulmamalı!” dedi.

RUS ÖĞRENCİ TEMSİLCİSİNDEN BARIŞ ÇAĞRISI

Rusya parlamentosu alt kanadı Duma’ya bağlı Parlamento Öğrenci Kulübü Başkanı Galina Ratnikova da yaptığı konuşmada acı olayı paylaşarak, halklar arasında dostluğa davet etti. Ratnikova, “Bugün hava güneşli, yarın Paskalya. Artık savaş istemiyoruz, barış olsun, kardeşlik olsun. Benim çok Ermeni dostum var, ama Azeri ve Türk arkadaşlarım da var. Geleceğimiz için, dünya barışı için birlikte olalım. Unutalım artık geçmişi, geleceğimize bakalım!” diye olumlu mesajlar verirken, bazı Ermeni vatandaşlar, “Neden unutalım?! Size kolay tabii!” diye karşılık vererek tepki gösterdi. Rus iktidar partisi Birleşik Rusya’nın gençlik örgütü Molodaya Gvardiya üst düzey sorumlusu Dmitri Biryukov ise, “Bu olayı Türkiye’de bile tanımaya başladılar. Örneğin Türk yazar Orhan Pamuk bu cinayetin yaşandığını itiraf etti” dedi.

ERMENİLER, RUSYA’YI DA ELEŞTİRDİ

Gösteride son zamanlarda Ankara ile olumlu işbirliği yaptığı gerekçesiyle Rusya da eleştirildi. Ermeni diaspora üst düzey yetkilisi Murad Grigoryan, “Türkiye Başbakan’ı Recep Tayyip Erdoğan, Moskova’ya gelerek Rusya Devlet Başkanı ile 1921’de imzalanan ikili anlaşmayı beraber kutladı. Bu anlaşma Sovyet-Kemalist Türkiye anlaşması ve Ermenistan’ı parçalayan suç belgesi! Rusya Erdoğan’ı böyle bir kutlama yerine reddetmeliydi!” dedi.

Ararat Derneği Başkanı Dolbukyan ise “Biz buraya ağlamaya gelmedik. 2015 yılında soykırımın 100. yıldönümüne ciddi hazırlanmamız lazım. Ama biz Rusya Ermenileri olarak çok zayıfız. Her yıl ABD başkanları bu olayla ilgili bir açıklama yapar. Peki ya Rusya’da? Rusya Devlet Başkan ve Başbakanı soykırımla ilgili özel açıklamalar yapmalı. Burada bizim kabahatimiz var. Fransa’da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Ermeni seçmenleri muazzam rol oynuyor. Ya Rusya’da? Rusya’nın merkezinde Paris’te olduğu gibi dev soykırım anıtı yapmalıyız. Bugünden itibaren bu çalışmaya yoğunlaşalım. Para toplayalım. Rus televizyonları ve basın konuya duyarsız. Televizyonlarda soykırım belgeseli ve filmleri izlettirmeliyiz.” dedi.