Ermeniler sözde soykırım için Mısır’a da el attı

Ermeniler sözde soykırıma destek amacıyla, Mısır'da toplantılar düzenlerken, bazı üniversitelerde de destek amacıyla broşürler dağıtıyor.

12-17 Nisan tarihleri arasında başkent Kahire’deki Mariott Hotel’de sözde Ermenilerin Anadolu’dan sürülüşlerinin 100. yıldönümü dolayısıyla ‘Yüzyıl Kutlaması 1906-2006’ adı altında bir program tertiplendi. Dünyanın pek çok yerinden yaklaşık 300 kişinin katıldığı belirtilen toplantıda amacın, Ermeni toplumunun eğitim durumunu daha da artırmak olduğu öne sürüldü. Ancak toplantıya katılanları yardıma teşvik etmek amacıyla sözde katliamı gösteren 24 Nisan 1915 tarihli küçük çıkartmalar dağıtıldı.

Toplantıyı tertip edenler, programın 24 Nisan’la ilgisi bulunmadığını, ancak bu tür çıkartmaların, katılan Ermenileri teşvik amacı taşıdığını söyledi.

Mısır’da yaklaşık 8 bin kişilik Ermeni toplumu bulunuyor ve ülkenin en elit kesimleri arasında yer alıyor. Kendilerine ait gazete ve okulları bulunan Ermeniler, 1906 yılından itibaren bu topraklara sürgün edildiklerini belirtiyor. Kahire’deki Ermenistan Elçiliği bu tür organizasyonlarla ilgisi bulunmadığını açıkladı.