Ermenilere ‘Hocalıyı tanı’ çağrısı

Toplu katliam ve soykırımın tanıkları, BM, AGİT ve Avrupa Konseyi ile barışçı ve güçlü ülkelere açık mektup niteliğinde bir bildiri kabul etti.

”Saldırgan ve işgal politikası güden Ermenistan’a baskı uygulanması, uluslararası hukuk ve insani değerleri çiğneyen saldırgan Ermenistan’ın adalet ve iyi komşuluk koşullarına uymaya mecbur edilmesi” çağrısında bulundu.

Hocalı’daki soykırım uygulamalarından şans ve tesadüf eseri kurtulabildiklerini ifade eden tanıkların Bakü’de yaptıkları değerlendirme toplantısında kabul edilen bildiride, Yukarı Karabağ’daki Ermenilerin İran’dan bu bölgeye gelmelerinin 150’inci yıl dönümü nedeniyle 1978 yılında anıt bile diktikleri, ancak daha sonra güya burada yüzlerce yıldır yaşadıkları iddiasını gündeme getirdikleri” anlatılarak, ”dünya kamuoyuna, Hocalı soykırımını hukuki ve siyasi açıdan doğru değerlendirileceği ümidiyle bir kez daha çağrıda bulunulduğu” ifade edildi.

Ermenistan’ı da kapsayan bölgedeki Ermenilerin son iki yüzyıl içinde, özellikle 1905-1907, 1918-1920, 1948-1953 yılları arasında yabancı güçlerin de desteğiyle ”Büyük Ermenistan” hayalini gerçekleştirmek için Azerbaycan halkına yönelik işgal, terör, kitlesel kıyım, soykırım ve insanları asırlardır yaşadıkları topraklardan güç kullanarak uzaklaştırma politikalarını hayata geçirdiği belirtilen bildiride, son olarak 1988 yılında başlayan süreçte tarihi açıdan Azerbaycan toprağı olan bugünkü Ermenistan’da yaşayan Azeri Türklerinin kendi topraklarından zorla çıkartıldığını, yüzlercesinin öldürüldüğünü, bugünkü Azerbaycan’ın yaklaşık yüzde 20’sini oluşturan Yukarı Karabağ ve çevresindeki 7 ayrı bölgenin Ermenistan ordusu tarafından işgal edildiği ve bir milyondan fazla Azeri’nin ata-baba topraklarından kovulduğu kaydedildi.

Ermeni işgalcilerinin bu topraklardaki çok sayıda dini yapıyı, tarihi, kültürel eserleri tahrip ettiği de anlatılan bildiride, ayrıca Bakü başta olmak üzere Azerbaycan’ın diğer bölgelerinde birçok terör eyleminin Ermeniler tarafından gerçekleştirildiği belirtildi.

BM Güvenlik Konseyinin Ermeni işgali altındaki Azerbaycan toraklarıyla ilgili 4 kararının hala uygulanmamasının bu kurumun ciddiyet ve inanılırlığına büyük zarar verdiğine işaret edilen bildiride, ”Dünya birliğinin, Ermenistan’ın Azerbaycan’a karşı olan askeri saldırganlığını kınayacağına, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünün sağlanması, bir milyondan fazla mültecinin kendi topraklarına dönmesi, Ermeni işgali altındaki Yukarı Karabağ ile ilgili sorunun barışçı ve adaletli şekilde çözülmesine yardımcı olacağına eminiz” denildi.

HOCALI SOYKIRIMI

İnsanlığın 20’nci yüzyılda karşılaştığı Hiroşima, Nagazaki ve benzeri dehşet verici facialar arasında Ermeni güçlerinin 26 Şubat 1992 tarihinde yaptığı Hocalı soykırımının da yer aldığına işaret edilen bildiride, yaşananlar, şu şekilde anlatıldı:

”Silahlı Ermeni güçleri, 25 şubatı 26 şubata bağlayan gece, Yukarı Karabağ’ın Hankendi kentinde konuşlanan eski SSCB’ye ait 366’ncı alayın doğrudan katılımıyla yaklaşık 4 aydır kuşatma altında tutulan Hocalı’ya 5 ayrı cepheden saldırıya geçti.

Kuşatma nedeniyle gıda ve ilaç sıkıntısının had safhada olduğu Hocalı’da daha önce yaklaşık 7 bin olan nüfus 4 bine kadar düşmüş, bunun çoğunluğunu da hasta, yaralı, ihtiyar, kadın ve çocuklar oluşturuyordu.
Gözü dönmüş Ermeni saldırganlar, 366’ncı alaya ait ağır silah ve araçla o gece Hocalı’yı yerle bir etti, kentteki çocuk, kadın, ihtiyar ve hastaları ayrım gözetmeksizin uyguladıkları akla sığmayan vahşiliklerle katletti.

İnsanlık tarihinin yüz karası bu gecede kent sakinlerinden bir bölümü sadece tesadüf eseri kurtulurken, yapılan soykırımda 106’sı kadın, 83’ü çocuk olmak üzere toplam 613 kişi öldürüldü, aralarında çocukların da olduğu 1000’den fazla kişi de yaralandı. Esir olarak alındığı bildirilen 1275 kişiden 150’sinin akıbetiyse bugün bile bilinmiyor.

Tarihte benzeri olmayan bu vahşi katliamlar sırasında 56 kişinin diri diri yakıldığı, derilerinin yüzüldüğü, organlarının kesildiği ve koparıldığı, gözlerinin oyulduğu, hamile kadınların karınlarının süngüyle delik deşik edildiği görüldü.”

MİLLİ MECLİS ÖZEL OTURUMU

Azerbaycan Milli Meclisi de Hocalı soykırımıyla ilgili olarak yarın gündem dışı özel oturumla toplanacak.

Üst düzey yöneticilerin yanı sıra Bakü’deki yabancı misyon temsilcileriyle sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin de izleyici olarak katılacağı oturumda, Hocalı soykırımıyla ilgili hukuk organları ve güvenlik kurumları tarafından yapılan çalışmalar ele alınacak.

Oturumun, 27 şubatta konuya ilişkin karar ve bildiri kabul edilmesiyle sona ermesi öngörülüyor.