Ermenistan Başbakanı Türkiye’nin AB üyeliğini destekliyor

Ermenistan Başbakanı Serzh Sargisyan, ülkesinin Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğini desteklediğini söyledi.

Sargisyan İngiliz Financial Times gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin AB’ye üye olmasının Ankara ile Erivan arasındaki gerginliğin aşılmasına katkıda bulunacağına inandığını söyledi.

Sargisyan, “Eğer Türkiye’nin AB’ye üye olma arzusu gerçekleşirse, bunun bizim için iyi olacağına inanıyorum. Belki de aramızdaki sorunun çözümü AB çerçevesinde olur” dedi.

19 Şubat’ta Ermenistan’da yapılacak seçimlerin favorisi olarak gösterilen 53 yaşındaki Sargisyan, seçimlerden sonra iki ülke arasındaki ilişkilerde gelişme kaydedilmesi için Türkiye’den çözüm önerileri beklediğini de sözlerine ekledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında da konuşan Sargisyan, “Ermenistan ile ilişki kurma konusunda ‘çok gayret sarfetmiyor’ dersek yanlış olur diye düşünüyorum. Bakalım zaman ne gösterecek” dedi.

Türkiye ve Ermenistan’ın ilişkileri konusunda iyimser olduğunu da söyleyen Sargisyan, “Bu durumdan ötürü ne kazanıyoruz? Şu anki durumdan Türklerin kazancı ne? Soğuk savaş zamanında Ermenistan Sovyetler Birliği’nin bir parçası olduğu zaman ve Türkiye’de NATO’da olduğu zaman bile Türkiye ile aramızda belirli bir ilişki vardı. Ermenistan ile Türkiye arasında bir demiryolu hattı inşa edilmişti. İki ülke arasında bir yüksek gerilim elektrik hattı kurulmuştu. Şu anda benim ilişkiler konusundaki bu arzum neden mantıklı olmasın ki?” diye sordu.

Türkiye bölgesel ortağı Azerbaycan ile dayanışma için 1993 yılından beri Ermenistan ile diplomatik ilişkilerini kesip, sınırlarını da kapatmış bulunuyor.