Ermenistan radikal diasporaya emanet

Ermenistan Parlamentosu, Türkiye ile ilişkileri normalleştirme beklentilerine darbe vuran bir adım attı.

Parlamento, çifte vatandaşlığı yasalaştıran tasarıyı önceki gün kabul etti.

Yasa, diasporadaki Ermenilere vatandaşlık verilmesini kolaylaştırıyor. Söz konusu düzenlemenin ardından Ermenistan’ın daha çok diasporanın etkisine gireceği ve yeni durumun Türkiye-Ermenistan ilişkilerini daha da içinden çıkılmaz hale getireceği yorumları yapılıyor. Ermenistan’ın nüfusu 3 milyon 330 bin. Yeni düzenlemeyle seçimlerde oy kullanma hakkı elde edebilecek olan diaspora Ermenilerinin sayısı ise 4-9 milyon olarak zikrediliyor.

Diasporanın uzun yıllardır dile getirdiği talep için ilk adımlar, 2005 yılındaki referandumda, çifte vatandaşlığı yasaklayan anayasa maddesinin kaldırılmasıyla atılmıştı. Ermenistan’ın eski Cumhurbaşkanı Levon Ter Petrosyan’ın buna direndiğini; ancak daha sonraki yönetimlerin bu talebi kabul ettiğini anlatan USAK Başkanı Doç. Dr. Sedat Laçiner, ortaya çıkan yeni durumu Türkiye için “felaket” olarak yorumladı. Diasporanın Ermenistan’ın 2 katından daha fazla nüfusu olduğunu dikkat çeken Laçiner, Erivan’ın iç ve dış siyasette daha fazla diaspora etkisinde kalacağını anlattı.

Amaç, kaynak aktarmak

Konunun uzmanlarından Doç. Dr. Kamer Kasım da yaptığı değerlendirmede, “Yeni düzenleme ile Ermeni diasporasının etkisi artacak. Diaspora bilindiği gibi Erivan’dan daha radikal bir çizgide. Diasporadakilerin çifte vatandaşlığı geçmesi, Türkiye-Ermenistan ilişkilerine olumsuz yansıyacak.” dedi. Kasım, diasporada yaşayan ılımlılardan ziyade radikallerin çifte vatandaşlık için daha istekli olacakları yorumunda bulundu. Doç. Dr. Kasım, Ermenistan’ın söz konusu düzenlemeyi kabul etmesinin sebebini ise, “Diasporayı para kaynağı olarak görüyorlar. Belli bir kaynak geliyor; ama bunu daha da artırmak istiyorlar.” sözleriyle açıkladı.

Ermenistan Parlamentosu’ndaki düzenleme muhalefetin ret çağrılarına rağmen tasarı Cumhuriyetçi Parti ve Daşnaksutyun koalisyonunun oylarıyla kabul edildi. Ermenistan Adalet Bakanı Davit Harunutyan’ın verdiği bilgilere göre, 8 yaşına gelmiş, kendilerini Ermenice ifade edebilen, Ermenistan Anayasası’nı bilen, bir Ermeni vatandaşıyla evlenen ya da Ermenistan için çok önemli hizmetlerde bulunan kişiler ülke vatandaşlığına kabul edilecek. Çifte vatandaşlık statüsü almış kişilerin, Ermenistan topraklarında düzenlenecek seçimlere katılabileceği söylendi.