Ermenistan sınırına Türk Bayrağı dikildi

Türkiye- Ermenistan sınırında bulunan Kars'ın Akyaka ilçesine bağlı Kalkankale Köyü'ne Türk Bayrağı dikildi.

Ermenistan sınırındaki Kalkankale Köyü’nün yanında bulunan tepeye 3×4,5 ebadındaki Türk Bayrağı 13 metrelik göndere çekildi. Bayrak için düzenlenen törene Vali Mehmet Ufuk Erden, 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Ercan Okan, Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necati Kaya, Akyaka Kaymakamı Murat Gözütok, Belediye Başkanı Bulut Öztürk ile daire amirleri, askerler ve vatandaşlar katıldı.

Akyaka Kaymakamlığı ile 8. Hudut Taburu’nun ortaklaşa düzenlediği törende Türk Bayrağı, yapılan saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla göndere çekildi. Törende konuşan Vail Mehmet Ufuk Erden, “Bir bayrak milletin özgürlüğünün, egemenliğinin ve bağımsızlığının temel simgesidir. İnsanlar bu bayrak için savaşmışlar ve bağımsızlık ve egemenlik için can vermişler. Milletler arasında Türk milleti bu göstergenin en yüksek zirvesindedir. En yüksek özveride bulunmuştur. Vatanımızın her tarafı gazi ve şehitlerin kanıyla sulanmıştır. Bu nedenle vatanın her köşesi değerlidir ve bu değer için savaşılır ve bu değer için ölünür. Bayrağımızdaki hilal ve yıldız gökleri, kırmızısı şehit ve gazilerin kanını ifade eder. Sanki yerle gök birleşmiş gibidir. Devletimiz ve milletimiz ilelebet yaşadığı sürece bağımsızlığımızın timsali olan bayrağımız da ilelebet yaşayacaktır.” dedi.

Erden’in konuşmasının ardından öğrencilerin bayrakla ilgili şiirler okumasıyla tören sona erdi. Törenin ardından Akyaka Kaymakamı Murat Gözütok Vali Erden’e sınır hakkında bilgi verdi.