Ermenistan-Türkiye arasını Suriye bulsun!

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Türkiye ve Ermenistan ilişkilerinin normalleştirilmesi sürecinde Suriye'nin rol almaya hazır olduğunu bildirdi.

Esad, “Sayın Sarkisyan’ın ve Ermeni yetkililerin bu konuda bizim iyi niyetimize inandıklarını biliyorum. Bu konuda Sarkisyan’ın desteğini aldık” dedi.

Suriye’ye 3 günlük resmi program çerçevesinde gelen Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile Suriye Halk Sarayı’nda bir araya gelen Esad, Sarkisyan ve Ermenistan heyeti ile başbaşa ve heyetlerarası görüşmeler yaptı.

Görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Esad, Suriye’nin Türkiye ve Ermenistan ile iyi ilişkileri bulunduğunu hatırlatarak, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleştirilmesi sürecinde Suriye’nin rol üstlenmeye hazır olduğunu söyledi.

Esad, Sarkisyan’ın Türkiye ile ilişkilerin normalleştirilmesi yönündeki kararını, “cesur ve ileri görüşlü bir karar” olarak nitelendirdi.

Esad, “Erivan’ı (geçen yıl) ziyaretim sırasında Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleştirilmesi konusunda Sayın Sarkisyan’ın fikrini aldım. Bizim Ermenistan ve Türkiye ile iyi ilişkilerimiz var. Biz, sorun ne kadar zor olursa olsun sorunun ilk olarak sorun sahipleri sonra komşuları tarafından çözüleceğine inanıyoruz. Dış müdahaleler geçmişteki örneklerin de gösterdiği gibi çözümü güçleştirmiş, çözüm getirmemiştir” dedi.

Sarkisyan ile Türkiye-Ermenistan ilişkilerini detaylı bir şekilde değerlendirdiklerini belirten Esad, normalleşme sürecini uçağın kalkışına benzeterek, pilotların kalkış sırasında çok dikkatli olması gerektiğini ifade etti.

Esad, “Bu süreçte yanlış anlamalar ve hatalar olabilir. Bize düşen iki ülke ile iyi ilişkileri bulunan bir ülke olarak sorunların en kısa sürede çözümlenmesine yardımcı olmaktır. Sarkisyan ve Ermeni yetkililer bu konuda bizim iyi niyetimize inandıklarını biliyorum. Sarkisyan’ın bu konuda desteğini aldık” diye konuştu.

-SARKİSYAN: “BÖLGEMİZDE ASKERİ GİRİŞİMLER DÜŞMANLIKLARI ARTTIRIR”-

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ise “Ermenistan’ın Kafkasya’da barış ve istikrarın sağlanması yönünde çaba sarf ettiğini” ifade ederek, “Biz, komşumuz Türkiye ile ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz. Attığımız adımlar bu çabalarımızın en önemli göstergesidir” dedi.

Türkiye-Ermenistan ilişkilerinde yaşanan sorunlardan dolayı Azerbaycan’ı sorumlu tutan Sarkisyan, “Bugün Kafkasya’da yaşananlar Azerbaycan’ın hoşgörüsüzlüğü nedeniyle ortaya çıkıyor. Bölgede işbirliğini reddeden tek ülke Azerbaycan. Azerbaycan, Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine karşı çıkan tek ülke” diye konuştu.

Sarkisyan, gazetecilerin Karabağ’a ilişkin bir sorusuna karşılık, “Ermenistan Cumhurbaşkanı olarak Karabağ’da yaşayanların güvenliğini sağlamakla mükellef olduğunu” belirterek, “Bölgemizde askeri girişimler düşmanlıkları arttırır. Bu durumda, Azerbaycan’a askeri yöntemleri kullanmamayı içeren bir anlaşma önerdik. Bu anlaşma ikili görüşmelere de yardımcı olacaktı, ancak Azerbaycan bu anlaşmayı reddetti. Biz Karabağ sorununun çözümünden yanayız” dedi.

Esad ve Sarkisyan’ın, Suriye-Ermenistan, Ermenistan-Türkiye ilişkilerinin yanı sıra Kafkasya ve Orta Doğu’da meydana gelen gelişmeleri de değerlendirdiği kaydedildi.