Ermenistan’ın şok eden Türkiye kararı!

Ermenistan, Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesini öngören protokollerin onay sürecini durdurduğunu açıkladı.

Bu kararın ardından Türkiye de vakit kaybetmeden atılabilecek adımları değerlendirmeye başladı.

Ermenistan’da parlamentoda çoğunluğu elinde tutan koalisyon hükümetinin üç partisi yaptıkları ortak açıklama ile “Türkiye’nin makul bir zaman içinde” protokolleri onaylamamasını gerekçe göstererek bu kararı aldığını bildirdi.

Açıklamada, “Türkiye’nin protokolleri makul bir zaman içinde onaylamayı reddetmesi, Ermenistan Parlamentosu’nun ileriye dönük herhangi bir ileri adım atmasını da anlamsız hale getirdiğinden, ülkenin iktidardaki çoğunluğu sürecin sona erdirilmesini ve Türk tarafı sürece devam etmeye hazır olana kadar konunun Ermenistan Cumhuriyeti Parlamentosu’nun dört günlük oturumunun gündeminden çıkarılmasını uygun görmüştür” denildi.

Ermenistan ile Türkiye arasında diplomatik ilişkilerin kurulması ve ilişkilerin normalleşmesini öngören iki protokol Ekim ayında Zürih’te imzalanmıştı.

Protokollerin yürürlüğe girmesi için iki ülke parlamentoları tarafında da onaylanması gerekiyor. Türkiye, protokolleri Meclis’e sevk etti. Ermenistan ise önce Anayasa Mahkemesi’ne sonra da geçtiğimiz aylarda parlamentoya getirdi.

TOP SARKİSYAN’DA

Ermenistan, bir süredir Türkiye ile ilişkiler konusunda bir karar aldığını ve bunu zamanı geldiğinde açıklayacağını söylüyordu. Ermeni yetkililer de imzanın çekilebileceğini öne sürüyordu.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın bugün konuyla ilgili bir açıklama yapması bekleniyor. Serj Sarkisyan dün Milli Güvenlik Kurulu’nu toplamış ve koalisyondaki partilerin liderleriyle bir araya gelmişti.

İktidarın kararıyla onay süreci durdurulan protokollerden Ermenistan’ın imzasını çekip çekmeyeceği kararı Sarkisyan’a ait.

TÜRKİYE DEĞERLENDİRME YAPACAK

Ermenistan hükümetinin aldığı kararla ilgili konuşan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin, “Bize ulaşan herhangi bir bilgi yok. Eğer haberler doğruysa biz de gerekli değerlendirmeyi yaparız” diye konuştu.

Özügergin, “Bu çağrının nasıl okunması gerektiğinin, ne anlam taşıdığının, içeriğinin analizini yapıyoruz. Atılabilecek adımların neler olabileceğini değerlendiriyoruz” dedi.

NTV’nin haberine göre, Özügergin ayrıca, Türkiye’nin şu an itibarıyla protokollere ilşkin tavrında bir değişiklik olmadığını vurguladı.

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu’nun da Başbakanlık’ta olduğu belirtildi.

NTV’ye konuşan TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Murat Mercan ise Türkiye’nin acele karar vermemesi ve sağduyulu davranması gerektiğini söyledi.

ABD’DEN İLK TEPKİ

Ermenistan’daki koalisyon partilerinin protokolleri askıya alma kararı ile ilgili olarak bir açıklama yapan ABD Büyükelçiliği, Türk-Ermeni normalleşme sürecini desteklemeye devam edeceklerini ifade etti.

ABD Büyükelçiliği Sözcüsü Deborah Guido, ANKA haber ajansına yaptığı açıklamada, protokoller sürecinin, Türkiye ve Ermenistan’ın üzerinde çalıştığı bir konu olduğunu belirterek “Bu aşamada bir yorum yapmayacağız” dedi. Buna karşın Guido, “Biz Türkiye ile Ermenistan arasındaki normalleşme sürecini destekliyoruz ve desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

Diplomatik kaynaklar, ABD’nin, Ermenistan’ın kararına ilişkin bir açıklama yapmadan önce Ankara’dan gelecek tepkileri görmek istediğini düşünüyor.

AÇIKLAMANIN TAM METNİ

News.am haber sitesinin bildirdiğine göre, Ermenistan koalisyon hükümetinin açıklamasının tam metni şöyle:

“İki yılı aşkın bir süredir Ermenistan Cumhurbaşkanı ve iktidar partileri Türkiye ile ilişkilerin kurulması için kararlı bir biçimde ön koşulsuz adımlar atmıştır. ABD, Rusya, Fransa ve İsviçre sürece büyük katkıda bulunmuştur. Birçok devlet, ikili ilişkiler kurulması yönündeki girişimleri, bölgede istikrarın sağlanması ve var olan sorunların diyalog yoluyla medeni bir şekilde çözülmesi için benzersiz bir şans olduğu gerekçesiyle memnuniyetle karşılamıştır.

Ancak Ermenistan’ın kararlı adımları ve uluslararası kamuoyunun umutları, sürekli olarak Türkiye’nin tutarsız ve kaçamak tutumu ve ön koşul koyma politikasıyla karşılaşmıştır. Bu politika, 10 Ekim 2009’da Zürih’te imzalanan Ermeni-Türk protokollerinin, makul bir zaman içinde onaylanması çabalarını açmaza sokmuştur.

Ermenistan’daki siyasi çoğunluk, Türk tarafının tavrının, özellikle de Başbakan Recep Erdoğan’ın son dönemde Dağlık Karabağ barış sürecini protokollerin onaylanmasına bir koşul olarak ortaya koyan açıklamalarının kabul edilemez olduğunu düşünmektedir.

Türkiye’nin protokolleri makul bir zaman içinde onaylamayı reddetmesi, Ermenistan Parlamentosu’nun ileriye dönük herhangi bir ileri adım atmasını da anlamsız hale getirdiğinden, ülkenin iktidardaki çoğunluğu sürecin sona erdirilmesini ve Türk tarafı sürece devam etmeye hazır olana kadar konunun Ermenistan Cumhuriyeti Parlamentosu’nun dört günlük oturumunun gündeminden çıkarılmasını uygun görmüştür.”

HÜRRİYET