Eroğlu: Türkiye gelen turist sayısında dünyada 7’nci sırada

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Genel Sekreteri Ercan Eroğlu, Türkiye'nin, turizm sektöründe, gelen turist sayısı bakımından dünyada 7'nci sırada, gelir kısmında ise 9'uncu sırada yer aldığını söyledi.

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Genel Sekreteri Ercan Eroğlu, Türkiye’nin, turizm sektöründe, gelen turist sayısı bakımından dünyada 7’nci sırada, gelir kısmında ise 9’uncu sırada yer aldığını söyledi.

İslahiye GAÜN konferans salonunda yapılan ‘Türkiye’de Turizm, Türk Turizm Sektörü’ konulu konferansa İslahiye Belediye Başkan Vekili Selahattin Türkmen, Emniyet Müdürü Enver Soylu, İslahiye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Yrd. Doç. Dr. Metin Yıldırım, daire amirleri ve öğrenciler katıldı.

Gaziantep Üniversitesi Genel Sekreteri Ercan Eroğlu, yaptığı konuşmada, Türkiye’nin son 10 yılda dünya ekonomisi siyasetinde ağırlığını artırıp, en büyük 20 ülke (G-20) arasına girdiğini hatırlattı. Eroğlu, “Türk turizmi, bu süreçte bir adım daha öne çıkarak, dünyanın yedinci büyük turizm ülkesi olmuştur. Bunda da ana sebep, Türkiye’nin turizmdeki rakip ülkelere olan rekabet üstünlüğüdür. Türkiye, bu üstünlüğünü giderek daha fazla hissettirmekte, dünyanın en çok turist alan bölgesi olan Akdeniz’de liderliğe doğru yükselmektedir. Şimdi hedefimiz Akdeniz’in turizmde lider ülkesi olmaktır.” diye konuştu.
Eroğlu, Akdeniz turizminde hiçbir kurum veya ülkenin Türkiye gerçeğini göz önüne almadan ne yatırım, ne işletme, ne pazarlama, ne tur operatörlüğü, ne de ulaşım alanında planlama yapabileceğini kaydederek, “Yapan da hata yapar. Dışarıda görünüm böyle iken Türkiye’de de turizmin ekonomideki, sosyal hayattaki, istihdamdaki vb. etkisinin giderek arttığını ve olumlu gelişmesinin yansımalarının ülkenin her yerine sirayet ettiğini görüyoruz.” şeklinde konuştu.

Kriz döneminde fiyat ayarlamalarının olduğunu ve turistlerin daha ucuz ürünler seçtiğini vurgulayan Ercan Eroğlu, kısa süreli konaklamalar ile sınır komşularından günübirlik ziyaret sayısında artış olduğunu söyledi. Eroğlu, “Dünyada yaşanan ekonomik krizin Türkiye yansıması içinde turizm sektörünün çök önemli işler yapması ve krizi atlatmasında en büyük sektör olmuştur. 2011 yılında ithalata sebebiyet vermeden yaklaşık 23 milyar dolar turizm geliri beklenmektedir. Son 10 yılda en büyük 500 sanayi kuruluşunda istihdam gerilerken, sadece konaklama sektöründe yaklaşık yüzde 50 artarak 350 bin sayısına ulaşmıştır.” dedi.
Konferansın sonunda, İslahiye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Yrd. Doç.Dr. Metin Yıldırım, Eroğlu’na plaket verdi.