Eroğlu: Uluslararası iki toplantıya ev sahibi olmanın gururunu yaşıyoruz

Birleşmiş Milletler Biyolojik Çeşitlilik ve Ekosistem Hizmetleri Konulu Hükümetlerarası Platformu'nun (IPBES) ikinci genel kurulu, Antalya'da yapılacak.

Birleşmiş Milletler Biyolojik Çeşitlilik ve Ekosistem Hizmetleri Konulu Hükümetlerarası Platformu’nun (IPBES) ikinci genel kurulu, Antalya’da yapılacak.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, tarihi toplantıya ilişkin bu yıl büyük çapta uluslararası iki toplantıya birden ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadıklarını söyledi. Eroğlu, “Türkiye’nin tabiatı koruma konusundaki hassasiyeti uluslararası platformlarca çok iyi bilinmektedir. Bunun sonucu olarak da dünya devletleri IPBES’in genel kurulunun Türkiye’de yapılmasına karar verdiler.” dedi.

Dünyanın nadide biyoçeşitliliğe sahip coğrafyalarından birinde bulunan Türkiye, bu sahada üst düzey bir uluslararası buluşmaya ev sahipliği yapacak. Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Biyolojik Çeşitlilik ve Ekosistem Hizmetleri Konulu Hükümetlerarası Platformu (IPBES) ikinci genel kurulunu Türkiye’de ağırlayacak. Biyolojik çeşitlilik ve ekosistem hizmetleri, biyolojik çeşitliliğin korunması ve sürdürülebilir kullanımı, uzun vadeli insan refahı ve sürdürülebilir kalkınma konularında çalışmak üzere bağımsız bir BM organı olarak oluşturulan IPBES, 21 Nisan 2012’de aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 94 ülke tarafından Panama’da kuruldu. IPBES ikinci genel kurulunu Aralık ayında Antalya’da yapacak.

IPBES’E EN ÇOK ÜYE TÜRKİYE’DEN

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bu yılın Ocak ayında Almanya’da yapılan toplantıyla IPBES’in yönetim organı olan büroya Rusya ile Doğu Avrupa’yı temsilen Türkiye’den temsilci seçildiği belirtildi. IPBES’in bilimsel organı olan Çok Disiplini Uzmanlar Paneli’ne (MEP) ise Ankara Üniversitesi ile Abdullah Gül Üniversitesi öğretim üyelerinden temsilcilerin seçildiği ifade edildi. Açıklamada, böylece Türkiye 10’u büro ve 25’i MEP kapsamında olmak üzere toplam 35 kişilik kurucu ekip içerisinde 3 kişi ile en çok temsiliyete sahip ülke olduğuna dikkat çekildi.

Açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Genel kurula toplam 800 ile 1000 kişi arası katılımın olması hedefleniyor. IPBES’in Antalya’da yapılacak ikinci genel kuruluna Birleşmiş Milletler’den de çok sayıda üst düzey katılımın olması bekleniyor. Diğer yandan IUCN, WWF, Birdlife International gibi yarı sivil ve sivil oluşumların karar verici seviyesinde, Harvard, Oxford, Yale, Princeton gibi dünyanın önde gelen üniversitelerinin de gözlemci olarak genel kurulda yer alması bekleniyor. Yoğun bir programın yaşanacağı Antalya’da genel oturumlardan önce paydaşlar, Afrika, Asya-Pasifik, Batı Avrupa ve Diğerleri, Latin Amerika-Karayipler, Doğu Avrupa, G77+Çin ve Arap Ligi grupları bölgesel danışma toplantıları yapacak. Antalya’da gerçekleşecek müzakerelerde, IPBES’in 2014-2018 iş programı ve bütçesi, bölgesel yapılanma ve IPBES kavramsal çerçevesi gibi idari ve mali konularına ilişkin ‘Antalya Konsensüsü’ ile sonuçlanması hedefleniyor.”

BAKAN EROĞLU: TÜRKİYE’NİN TABİATI KORUMA HASSASİYETİ İYİ BİLİNİYOR

Bakan Eroğlu, tarihi toplantıya ilişkin bu yıl büyük çapta uluslararası iki toplantıya birden ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadıklarını söyledi. Eroğlu, şunları ekledi: “İlk olarak Birleşmiş Milletler Ormancılık Forumu (UNFF) toplantısını çok başarılı bir şekilde İstanbul’da gerçekleştirmiştik. Aralık ayında da IPBES 2. Genel Kurulu’nu Antalya’da gerçekleştireceğiz ve inşallah Antalyamızdan bütün dünyaya Antalya Konsensüsü’nü ilan edeceğiz. Türkiye’nin tabiatı koruma konusundaki hassasiyeti uluslararası platformlarca çok iyi bilinmektedir. Bunun sonucu olarak da dünya devletleri IPBES’in genel kurulunun Türkiye’de yapılmasına karar verdiler.”