Erol Evcil Bursa’ya getirildi

Erol Evcil ve 14 adamı Bursa'ya getirildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’nın koordinasyonunda İzmir, Bursa, İstanbul, Ankara, Sivas ve Samsun’da gerçekleştirilen eşzamanlı operasyonlar kapsamında İzmir’de gözaltına alınan ve aralarında Nesim Malki cinayetinin azmettiricisi olduğu iddasıyla yargılanan Erol Evcil’in de bulunduğu 15 kişi geniş güvenlik önlemleri altında Bursa’ya getirildi. İlk olarak Adliye Sarayı içerisindeki Adli Tıp’a doktor kontrolü için getirilen zanlıların kelepçeli oldukları gözlendi.
Yaklaşık bir yıllık takibin ardından 6 ilde eşzamanlı başlatılan yasadışı suç örgütüne yönelik operasyon genişliyor. Gözaltına alınan 40 kişinin sorgulaması Bursa Emniyet Müdürülğü’nde sürüyor. İzmir’de gözaltına alınan 15 zanlının da Bursa’ya getirilmesiyle birlikte zanlıların sorgulamasına başlandı. Zanlıları savunacak avukatlar da emniyete gelerek son durum hakkında bilgi aldı. Erol Evcil ve iş oratağı Nilüfer Turizm’in sahibi Hüseyin Kayapalı’nın da aralarında bulunduğu 40 kişi ‘nitelikli dolandırıcılık yoluyla devleti milyonlarca YTL zarara uğratmak, suçtan elde edilen geliri aklamak ve silahlı suç örgütü kurmak’la suçlanıyor.

Zanılların, Musevi asıllı işadamı Nesim Malki’nin öldürülmesiyle gündeme gelen ‘kayıp milyon dolarlar’la ilgisi olup olmadığı yapılacak araştırma neticesi netlik kazanacak.

Öte yandan Erol Evcil ve Hüseyin Kayapalı’nın mal varlığına TMSF el koyacak. TMSF tarafnıdan görevlendirilen uzman ekip gün içerisinde devlete yüklü miktarda borçlu oldukları gerekçesiyle Evcil ve Kayapalı üzerinde görünen yaklaşık 20 şirkete el koyacak.

Evcil ve iş ortağı Kayapalı’nın devlete yüklü miktarda borcu olduğu, kara para ve nitelikli dolandırıcılık suretiyle devleti zarara uğratarak, organize suç örgütü liderleri olduğu iddia ediliyor.