Erol Evcil yeniden hakim karşısına çıktı

Bursa'da 11 yıl önce işadamı Nesim Malki'nin öldürülmesi olayına karıştığı iddiasıyla ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Erol Evcil, Yargıtay'ın yerel mahkemenin kararını bozması üzerine bugün tekrar hakim karşısına çıktı.

Musevi asıllı işadamı Nesim Malki’nin öldürülmesi olayına karıştıkları gerekçesiyle ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Erol Evcil, Burhanettin Türkeş ve Şükrü Elverdi ile ilgili kararın Yargıtay tarafından bozulması üzerine bugün yeniden duruşma yapıldı. 2. Ağır ceza mahkemesinde, Yargıtay’ın bozma ilamına uyup uymayacağı hususunun kararlaştırılması için yapılan bugünkü duruşmaya, sanıklardan Erol Evcil katıldı.

Duruşmaya, diğer sanıklar Burhanettin Türkeş, Şükrü Elverdi, Emin Menge, Mücahit Çakal ile nezaretteyken işkence gördüğü halde Erol Evcil’e sağlam raporu verdikleri iddiasıyla görevini kötüye kullanmak suçundan yargılanan doktorlar Feridun Abdullah Karadağ ve Gündüz Sümeyye Döl katılmadı.

Mahkeme, Yargıtay’ın bozma ilamına uyulup uyulmayacağına karar vermek için diğer sanıkların da dinlenmesine karar vererek, duruşmayı ileriki bir tarihe erteledi. Mahkeme, diğer sanıkları da dinledikten sonra, Yargıtay’ın bozma ilamına uyarsa, yargılama yeniden yapılacak.

Bursa 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Nesim Malki’nin öldürülmesine karıştıkları iddiasıyla, 2 yıl önce Erol Evcil, Burhanettin Türkeş ve Şükrü Elverdi’nin de aralarında bulunduğu 7 sanığa ceza yağdırmıştı. Ancak mahalli mahkemenin bu kararı Yargıtay tarafından bozuldu.