ERPET kaçak maden üretimine devam ediyor

Zonguldak'ın Alaplı İlçesinde, kaçak maden üretim yaptığı gerekçesiyle kapatılan Ereğli Petrol Tic. San. A.Ş (ERPET), ruhsatı olmamasına rağmen kaçak üretime devam ediyor.

Ancak, üretim ruhsatı olmamasına rağmen işletmenin üretime devam ettiği öğrenildi.
Alaplı Kaymakamı Celalettin Cantürk, 2004 yılında Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı yetkilileri tarafından yapılan incelemeler sonucunda işletme ruhsatı dışında malzeme işletmekten dolayı Erpet A.Ş’nin faaliyetinin durdurulduğunu hatırlatarak, “Erpet şirketinin üretime başlayabilmesi için üretim ruhsatı alması gerekiyor. Şu ana kadar üretim ruhsatını alamadılar. O yüzden maden üretimi ve sevkıyat yapamazlar” dedi.

ERPET AŞ’nin, 2003 yılı 7. ayında Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğü yetkililerinin tuttuğu rapora göre ruhsatı dışında 75 bin ton Kuarsit madeni işlettiği ve ruhsat alanı dışında malzeme işlettiği için yasal sürecin devam ettiği öğrenildi.

ERPET yetkilileri ise, Maden Dairesi’nden bir heyetin gelerek incelemede bulunduklarını, ruhsat için çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Yetkililer, üretim yaptıklarını doğrulayarak, sevkıyat yapmadıklarını ifade ettiler.