Ersoy turizm sektörüne vergi indirimi istedi

SHP Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Ersoy Bulut, turizm sektöründe yaşanan olumsuzlukları gidermek için KDV ve ÖTV'de indirime gidilmesini istedi.

Ersoy, Ocak ayı rezervasyonlarında yüzde 25 oranında düşüş yaşandığını, buna Şubat ayındaki düşüşün de eklenmesiyle, oranın yüzde 40’lara dayandığını vurguladı.

Turizmde 2005 yılında 25 milyar dolar gelir hedeflendiğine işaret eden Ersoy, bu rakamın yakalanması için ilgili bakanlığın, sivil toplum kuruluşlarının katılacağı bir tanıtım atağı ile yaşanan olumsuzlukların giderileceğini kaydetti.

Türkiye’nin turizmde en büyük rakiplerinin Akdeniz çanağındaki ülkeler olduğuna dikkat çeken Ersoy, bu ülkelerle rekabet edebilmek için bu ülkelerin sektöre sağladıkları destek kadarının veya daha fazlasının sağlanmasının gerekli olduğunu vurguladı. Ersoy, “Turizmde rakibimiz olan ülkelerde KDV oranları Fransa’da yüzde 5.5, İtalya’da yüzde 10, İspanya’da yüzde 7, Portekiz’de yüzde 5, Yunanistan’da yüzde 8’dir. Bu oran ülkemizde yüzde 18’dir. Bu bağlamda yetkililere sesleniyorum yaşadığımız olumsuzlukları bir nebze gidermek ve anılan ülkelerle rekabeti engellemeyecek şekilde uygulanmakta olan KDV ve ÖTV’yu turizm işletmecilerini rahatlataca makul bir düzeye çekiniz” dedi.

Ersoy, Türkiye’de yaz ve kış aylarında hizmet veren turizm tesislerinin sayısının sınırlı olduğuna belirtti. Ersoy, kış aylarında çalışacak turizm tesislerinin maliyetlerinin arttığını, bu şirketlere gelir vergisinden yüzde 40 oranında bir indirim yapılmasını istedi. Ersoy, bu konuyla ilgili kanun tekliflerinin Meclis Başkanlığı’na daha önce sunulduğunu hatırlattı.