Ertuğrul Günay: Hak ettiği işlemi devletten göreceğini umut ediyorum

Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Adana Valisi Hüseyin Avni Coş'la ilgili "Bu tür davranan idarecilerin hak ettiği işlemi devletten göreceğini umut ediyorum.

Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Adana Valisi Hüseyin Avni Coş’la ilgili “Bu tür davranan idarecilerin hak ettiği işlemi devletten göreceğini umut ediyorum. Aksi takdirde onların yaptığı yanlışlar iktidara, siyasete, hepimize mal ediliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplayan eski Kültür ve Turizm Bakanı ve AK Parti İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay, Başbakanın Diyarbakır’a yapacağı gezisini değerlendirdi.

Şivan Perver’in Ortadoğu dışında Avrupa’da da çok bilinen bir sanatçı olduğuna dikkat çeken Günay, uzun yıllar Türkiye’den uzak kaldığını ifade etti. Önceki yıllarda çeşitli görevlerle yurtdışına gittiğinde uzun görüşmeler yaptığını ve kendisini Türkiye’ye davet ettiğini anlatan Günay, “İstanbul’da Neşet Ertaş’ın, İbrahim Tatlıses, Sezen Aksu’nun katılacağı bir konserle başlayıp Diyarbakır’a kadar uzanma düşüncemiz vardı. Bunu uzun uzun kendisiyle paylaşmıştık. Türkiye’ye gelmeyi çok arzu ettiğini biliyordum o tarihlerde, ama Türkiye’de bazı radikal çevrelerin doğurabileceği rahatsızlıklardan kaygı duyuyordu. O yüzden bu öneriyi hep geciktirdi. Diyarbakır’a gelmesi güzel bir haber elbette ama ben bugün de paylaştım sosyal medyada, Diyarbakır’a benimle birlikte gitmesini arzu ederdim. Ülkeye gelmesi, İbrahim Tatlıses’le bir konser vermesi Türkiye’de kardeşliğimize, çözüm sürecine, birlikteliğimize bir katkıdır. Çözüm süreci zaten sadece kapalı kapılar arkasında bazı özel görevlilerin görüşmesiyle sonuca varılacak bir süreç de değildir. Her şeyden önce gönül bağları, kültür köprüleri kurmak çok önemlidir. Çünkü yurttaşlığın temelinde barış içinde yaşamanın temelinde her şeyden önce duygudaşlık yatar. Duygudaşlığı oluşturmak açısından da bu bağlar çok önem taşır.” dedi.

“YURTTAŞINA KÖTÜ SÖZ SÖYLEME HAKKI YOKTUR”

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş’un sözlerini de değerlendiren Günay, “Ben idarenin her zaman millete saygılı olmasının birinci prensip olduğuna inanıyorum. Yurttaşına kötü söz söyleme hakkı yoktur, haddi de değildir. O yüzden bu incelemenin sonucunda bu tür davranan idarecilerin hak ettiği işlemi devletten göreceğini umut ediyorum. Aksi takdirde onların yaptığı yanlışlar iktidara, siyasete, hepimize mal ediliyor. Siyasetin, idarenin ve yönetimin de milletime yukarıdan bakmak ve kötü söz söylemek haddi yoktur.” şeklinde konuştu.