Ertuğrul Günay: Turist sayısı yüzde 20 arttı

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ''Geçen yıla göre bu yıl yüzde 20 civarında hem gelen turist sayısında, hem de ekonomik kalkınma açısından gelişme var'' dedi.

Bakan Günay, çeşitli açılışlar ile 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı törenlerine katılmak üzere Samsun’a geldi.

Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu bünyesindeki Samsun Genç İşadamları Derneğinin açılışına katılan Günay, yaptığı konuşmada, ”Gençlerin böyle bir girişim içinde bulunması, Samsun’un gerçekten dünyayı anlayan hukukunun güzel örneklerinden birisi olarak ortaya çıkıyor” diye konuştu.

Atatürk’ü anmanın, Atatürk’ün gerçekten yapmak istediklerine sahip çıkmakla olacağını vurgulayan Günay, şöyle devam etti:

”O da önce az konuşmak ve çok çalışmakla olur. Atatürk’ün bu ülkeye göstermek istediği, çalışma yoludur. Kendi gayretleriyle, kendi emekleriyle ayakta duramayan milletler, şereflerini de hürriyetlerini de kaybederler. Biz kendi topraklarımızda ve dünyada ayakta durabilmek için bütün gücümüzle gayret içindeyiz. Türkiye’yi çağdaş uygarlık düzeyine ulaştırmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Siz gençlerin bu tür çalışmalarını da yürekten destekliyoruz.”

-”TURİZM SEKTÖRÜNÜN DAYANIŞMA İÇİNDE OLMASINDAN MUTLUYUM”-

Daha sonra Samsun Valiliğince düzenlenen ”Samsun Turizminin Tanıtımı ve Gelişimi” konulu sunuma katılan Bakan Günay, yaptığı konuşmada, turizm sektörünün dayanışma içinde olmasından mutlu olduğunu bildirdi.

Türkiye’nin turizmde dünyanın iddialı ülkelerinden biri haline geldiğine işaret eden Bakan Günay, şunları kaydetti:

”Bunu 10 yıl öncesinden söylemek mümkün değildi. 2007 yılında 23 milyon 341 bin turist kapasitemiz vardı. Geçen yıla göre bu yıl yüzde 20 civarında hem gelen turist sayısında hem de ekonomik kalkınma açısından gelişme var. Turizmde gelişiyoruz. Ama turizmde yarıştığımız dünya markası ülkelere erişmemiz için biraz daha kulaç atmamız lazım. Bizim birkaç aya yayılmış turizmimiz vardı. Rusya’nın dağılmasından dolayı buradaki ülkelerin, güneydeki sıcak iklim ülkelerine yönelmelerini iyi değerlendirmemiz lazım. Kaliteyi artırmamız ve bunu yukarıda tutmamız lazım. Rekabeti artırmamız lazım.”

Türkiye’nin sadece kumsallarını pazarlayan bir ülke olmadığını vurgulayan Günay, ”Bizim çok büyük tarihi, kültürel ve doğal zenginliklerimiz var. Bunların farkına varmamız lazım. Küresel ısınmadan dolayı Karadeniz’e olan ilgi artıyor. Ancak direk ulaşım olmayan yerlerde turizm de olmuyor. Hava yolları ile aktarmalı turist gelmiyor, zamanını yolda geçirmek istemiyor” dedi.

Karadeniz’de iç turizmin geliştirilmesi gerektiğini belirten Günay, iç turizm gelişmeden dış turizmin gelişemeyeceğini söyledi.

Türkiye’de turizmin Anadolu’ya yayılmasının şart olduğunu kaydeden Günay, ”Turizmi Anadolu’ya da yayarsak mevsimlere de yaymış oluruz. Yılda 3-4 ay gerçekleştirilen turizmi, kış turizmi, kongre ve tarih turizmine de yaymamız lazım. Böyle olursa 6-8 ay turizm hareketi olur” diye konuştu.

Bakan Günay, Samsun’da ekim ayına kadar Devlet Tiyatrosu açılacağını, bunun için uygun yer aradıklarını sözlerine ekledi.

-TÜRSAB BAŞKANI ULUSOY-

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy da küresel ısınmaya işaret ederek, Karadeniz’in turizm açısından giderek önem kazanmaya başladığını bildirdi.

”Bizim Karadeniz’e şimdi ihtiyacımız var. Karadeniz’in kültürüne, doğasına tarihine ve sosyal dokusuna ihtiyacımız var” diyen Ulusoy, şöyle devam etti:

”Bütün bunlarla Karadeniz yaşamın bir parçasıdır. Ancak şunun bilinmesini istiyorum. Karadeniz’in çöp olmasını istemiyoruz. Bugüne kadar her yönüyle sırtını denize dönen bizler olduk. Şimdi denizimizi kullanmayı, buraları tanıtmayı istiyoruz. Bu arada üçüncü gemiyi aldırmak istiyoruz. Ama bunun için de önce altyapı çalışmalarını hazırlamak istiyoruz. Karadeniz’de gemi seferlerinin olmasını, yavaş yavaş Karadeniz’in bütün taşımacılığının denizden yapılmasını istiyoruz.”

Vali Hasan Basri Güzeloğlu da Samsun’un ”güneşin doğduğu şehir” olduğunu belirterek, 19 Mayıs 1919 tarihinde Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşu adına güneşin Samsun’da doğduğunu, bu bilinçle Samsun’un ekolojik, doğal, kültürel, fuar ve sağlık alanlarında dünya markası haline gelmesini istediklerini kaydetti.