Ertürk bürokratik pop starlık yapmakla suçlandı

Anavatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Emin Şirin, kendisini Cem Uzan'ın temsilciliğini yaptığı yönünde açıklama yapan TMSF Başkanı Ahmet Ertürk'ü bürokratik pop starlık yapmakla suçladı.

Ertürk’ün kendisinden muzdarip olduğunu öne süren Şirin, kendisinin TMSF’yi kurulduğu günden beri faaliyetlerini en yakından takip eden kişilerden birisi olduğunu söyledi. Şirin, Türkiye ekonomisine KİT, Sosyal Güvenlik Kurumları ve bankalarda oluşan üç kara kutunun bulunduğunu ve bankaların ülke ekonomosine zararının 80 milyar dolar olduğuna işaret etti.

TMSF Başkanı Ertürk’ü bürokratik pop starlık yapmakla suçlayan Şirin, Ertürk’ün ayda 4-5 milyar lira vererek bir halkla ilişkiler şirketine kendisinin reklamını yaptırdığını iddia etti. Şirin, Ertürk’ü takip etmesinin sebebinin Hazine’nin el konulan bankalardan alacağının 40 milyar dolar olduğunu, bunun 15 milyar dolarının Uzan ve Karamehmet gruplarına ait olduğunu kaydetti. Şirin, Ertürk’e açıkta kalan 25 milyar doların ödenmesi konusunda neler yaptığını sorduğunu vurguladı. Şirin, Yapı Kredi ve Pamukbank’ın birleşmesinin önlenmesini Türk hukuk tarihinin ve BDDK’nin en büyük hatalarından birisi olduğunu öne sürdü. Şirin, bu iki bankanın birleşmesine niçin izin verilmediği yönündeki sorularına Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener’in kendisini Karamehmet’in adamı olmakla suçlayarak cevap verdiğini öne sürdü. Şirin, ayrıca el konulan İmar Bankası’nın mevduatlarının kayıtlı olmadığı yönündeki iddiaları gündeme ilk kez kendisini getirdiğini kaydetti.

Şirin, kendisinin Cem Uzan’la eski eşi Nazlı Ilıcak’ın kızı Aslı’nın düğününde beş dakika görüştüğünü ifade etti. Ertürk’ün Cem Uzan’ın eşinin yurtdışına çıkması yönündeki izin talebininin kendisinin soru önergelerine son vermesi şartına bağlandığını ifade eden Şirin, bunun üzerine Ertürk’e mektup yazarak tepkisini dile getirdiğini kaydetti. Şirin, Meclis Başkanlığı’na verdiği bin 125 soru önergesinden 141’nın TMSF ve 26’sinin ise Uzan’larla ilgili olduğunu belirtti.

Şirin, TMSF Başkanı Ertürk’ün matbaalarının değeri 40 milyon dolar olan Star Gazetesi’ni 8 milyon dolara satmasına tepki göstermesinden rahatsız olduğunu iddia etti. Şirin, Ertürk’ü hükümete güvenerek “terbiyesizlik ve küstahlık” yaptığını kaydetti. Şirin, Dinç Bilgin’e ait İstanbul’daki bir evin TMSF tarafından 1 milyon 135 bin dolara satın alındığını ve 2 milyon dolara sattığını kaydetti. Şirin, kendisinin bu satışta aradaki farkın Dinç Bilgin’in borcundan düşmek yerine TMSF’nın kar hanesine yazılmasını gündeme getirmesinin Ertürk’ü rahatsız ettiğini kaydetti. Şirin, kendisinin Cem Uzan’ın devlete olan borcunu ödemesi gerektiğini söyleyen bir kişi olduğuna işaret ederek, Mavi Akım ihalesinin formülünün değiştirilmesinden devletin zararının 20 milyar dolar olduğunu ifade etti.

Soru önergelerine cevap verilmemesinin iç tüzükte bir müeyyidesinin olmadığını belirten Şirin, bilgi edinme yasası yoluyla yapılan başvurulara cevap vermemenin cezasının olduğunu söyledi. Şirin, yaptığı 328 bilgi edinme başvurusundan detaylı cevap aldığını kaydetti.

Şirin, partisinin kendisi hakkında yapacağı işlemi beklediğini sözlerine ekledi.