Erzik ve Ulusoy Blatter ile görüşmeye gitti

UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik ile Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy, FIFA Başkanı Blatter ile görüşmek üzere İsviçre'nin Zürih kentine gitti.

FIFA’nın 6-7 Şubat’ta karara bağlayacağı olaylı Türkiye-İsviçre maçı öncesinde gerçekleşecek olan bu görüşmenin olumlu bir adım olduğu belirtilirken, UEFA Asbaşkanı Erzik, Atatürk Havaalanı’nda yaptığı açıklamada, FIFA’ya savunmanın dün akşam gönderildiğini, gereken herşeyin yapıldığını ve konuşulanlar gibi bir cezanın verilmeyeceğine inandığını söyledi.

Erzik, Blatter ile yapılacak görüşmenin zamanlamasının çok iyi olduğunu da belirterek şöyle konuştu;

“Blatter ile yapılacak görüşme aslında bir nezaket ziyareti. Yapılan yeni federasyon seçimi sonrasında tekrar başkanlığa gelen Haluk Ulusoy’un göreve gelişiyle ilgili bir zeyaret. Zamanlaması açısından Türkiye adına çok iyi bir görüşme. Çünkü, 6-7 Şubat günü disiplin kurulu kararını verecek. Türkiye savunmasını dün akşam verdi. Gelişmeler iyi, savunmada da her noktaya açıklama getirilmiş. Her konuda gerekli savunma yapılmış.”

Erzik, kamuoyunda yapılan tartışmalarla ilgili olarak sorulan bir soruya ise, “Söylenenler spekülasyondan ibaret. Bu davayı yürütenlerle baştan beri temastayım. Gerekenlerin hepsi yapıldı. Savunma çok güzel, açık nokta bırakılmamış. Herkesle de görüşüldü. Alışılmışın dışında uzun ve verimli bir çalışma yapıldı. Duruşma günü olan 6 Şubat’ta oyuncular ve federasyon yetkilileri tekrar dinlenecekler. Türkiye’yi fazla üzmeyecek bir karar çıkacağına inanıyorum” diye konuştu.

– ULUSOY: “ÜLKEMİZ ADINA GEREKEN YAPILDI” –

Federasyon Başkanı Haluk Ulusoy ise, herşeyin çok güzel olduğunu, görüşülmesi gereken herkesle görüşüldüğünü belirterek, “Disiplin Kurulu 6-7 Şubat’ta toplanacak ve kararını verecek. Ülkemizin menfaatleri adına ne gerekiyorsa hem Sayın Şenes Erzik hem de Ulusoy ve yönetim kurulu tarafından yapıldı. Türkiye bu davadan konuşulanların aksine en az cezayla kurtulacak” dedi.

Ulusoy, Türkiye – İsviçre maçında yaşanan olaylar için yapılan son seyahat olduğunu da belirterek, şöyle konuştu;

“Yaşanan zor günlerin sonuna geldik. FIFA Disiplin Kurulu 6-7 Şubat’ta kararını verecek. Çünkü 2008 Avrupa Şampiyonası fikstür çalışması için 16 Şubat’ta C Grubu’ndaki ülkelerin federasyon başkanları ve teknik direktörüleri Türkiye’ye gelecek.

FIFA Başkanı Blatter ile yeni başkan seçilmem dolayısıyla bir nezaket ziyareti çerçevesinde görüşeceğiz. Gerek UEFA toplantısında gerekse 2008 kura çekilişinde çok olumlu görüşmeler yapıldı. Bu dosyadan ülkemiz en az zararla kurtulacaktır. Çalışmalarla ilgili fazla bilgi vermem doğru olmaz. FIFA ve UEFA ailesi içindeyim, 18 aylık bir aradan sonra eski dostlarımızla yeniden bir araya geldik ve iyi sinyaller aldım. 3-4 maç cezalardan bahsediliyor, öyle bir şey olmayacak.”

– TERİM KARARI İSVİÇRE SONRASINDA –

Başkan Ulusoy, Milli Takımlar Baş Sorumlusu ve Teknik Direktörü Fatih Terim’le görüşmesiyle ilgili olarak ise, 2.5 saat süren görüşmenin olumlu geçtiğini, son kararı da İsviçre dönüşü Yönetim Kurulu toplantısından sonra vereceklerini söyledi.

Ulusoy, şirketindeki toplantının uzaması nedeniyle futbol federasyonuna geçemediğini, görüşmenin bu yüzden kendi evinde gerçekleştiğini söyledi. Yaklaşık 2.5 saat süren görüşmenin çok olumlu geçtiğini, Terim’i evinde davet ederek bu görüşmeyi gerçekleştirdiğini belirten Ulusoy, şöyle konuştu;

“Fatih Terim çok değerli bir insan. Çok olumlu bir görüşme yaptık. Fikir ayrılığımız yok. Tabii bu herşey tamam demek de değil. Yönetim Kurulu ile buna karar vereceğiz. Arkadaşlarımla görüşüp, fikirlerini aldıktan sonra Terim’le görüştüm. İsviçre dönüşü de yönetim kurulu toplayıp karar vereceğiz.

Ulusoy’da değişim var dedim. Artık tek adamlık yok. Ulusoy herşeye kendi karar verir görüntüsü olmayacak. Herşeyi yönetime taşıyacağım ve yönetim kurulu arkadaşlarımla kararı alıp altına imzamızı atacağız. Herşeyi yöneticilerimle paylaşacağım. Türk futbolunu birlyiktea yöneteceğiz.”