Erzincan gecekondulaşmadan kurtuluyor

Erzincan'da Çarşı Mahallesi projesi ile başlatılan Kentsel Dönüşüm ve bozuk kent dokularının ıslahı çalışmalarının ikincisini Erzincan Belediyesi Kızılay Mahallesi'nde başlatıyor.

Mahalledeki yapılar, bir oda ve müşterek bir antreden ibaret ve bağımsız 900 birimden oluşuyor. O yıllarda bile yanlış olan bu yapı tarzının vatandaşlarca kabul görmediğini, satın alınma yolu ile birleşmeler olduğunu açıklayan Belediye Başkanı Mehmet Buyruk, iki odadan oluşan 442 müstakil yapının ortaya çıktığını ve bunların tamamının sağlıklı ve ihtiyacı karşılamaktan uzak olduğunu belirtti.

Buyruk, Kızılay Mahallesi’nin günün şartlarına cevap veren modern bir yerleşim mahallesi olmasının zorunluluk haline geldiğini ifade etti. Başkan Buyruk, Belediye meclisinin 5 Eylül 2005 tarihinde aldığı kararla mahallenin yeniden yapılanmasını sağlamak için toplu konut alanı olarak ilan edildiğini vurguladı. Kızılay Mahallesi’nde Çarşı Mahallesi’nde olduğu gibi Kentsel Dönüşüm Projesi’nin uygulanacağını, burada ikamet eden vatandaşları memnun edecek bir çözüm üreteceklerini açıklayan Belediye Başkanı Mehmet Buyruk, “Kızılay Mahallesi’nde halk arasında anket çalışması başlattık. Bu çalışma ile mahallenin fiziki durumu, yapı türü, metrekare malikleri, kiracı sayısı, arsa durumunda olanlar gibi bilgiler ile sosyal dokusu hakkında bir bilgi bankası oluşturuyoruz. Ayrıca ikamet eden vatandaşların bu proje ile ilgili bilgilerini aile bazında topluyoruz. Önerileri tek tek alıp değerlendiriyoruz. Bütün bu bilgiler toplanıp, çalışmalar değerlendirildikten sonra projenin detayları ortaya çıkacak ve herkesi mutlu edecek tereddütleri ortadan kaldıracak çözüm yolu ortaya konulacaktır.” açıklamasında bulundu.

Çocukların ve şehrin geleceğinin oturulan mekanların ıslahı ile yakın ilgisi olduğunun altını çizen Başkan Buyruk, “İçinde bulunduğumuz mekanları varoş ve kenar mahalle görünümünden ve kültüründen kurtarmaya kesin olarak kararlıyız. Kızılay Mahallesi de Çarşı Mahallesi gibi kısa süre içerisinde güzel, alımlı ve ilgi görecek bir mahalle haline dönüşecektir.” ifadelerine yer verdi.