Erzincan’da dane misir hasadi basladi

ERZINCAN - Erzincan Tarim Il Müdürlügü ile Erzincan Pancar Ekicileri Kooperatifi'nin ortaklasa gelistirdikleri proje ile uygulamaya konulan ve ilk yilinda yogun ilgi gören dane misir hasadi basladi.

Ekiminden hasat sezonuna kadar dane misir tarlalarini gözlem altinda bulunduran Erzincan Tarim Il Müdürlügü, bu dönem içerisinde karsilasilan tek sorunun yaban domuzu oldugunu açikladi.

Dane misirda hasadin baslamasi nedeniyle Yaylabasi Beldesi’nde tören düzenlendi. Törene Vali Yardimcisi Hakan Kubali, Tarim Il Müdürü Abdülbaki Sahin, Pancar Ekicileri Kooperatifi Baskani Bülent Dumlu, Yaylabasi Belediye Baskani Muammer Oguz ve vatandaslar katildi. Vali Yardimcisi Hakan Kubali, valilik olarak Erzincan çiftçisine verdikleri destegin sürecegini belirterek, “Artik Erzincan çiftçisi de alisila gelmis ürünleri birakmali ve yeni ürünlere yönelmelidir. Dane misir bu ürünlerin basinda gelmektedir.” seklinde açiklamada bulundu. Konusmalarin ardindan dane misirin hasadina biçerdöverle baslandi. Hasadi yapilan misirlar daha sonra Tarim Il Müdürlügü’ne ait kurutma ünitesinde nemi düsürülerek yem fabrikalarina satilacak.