Erzincan’da pancar üreticisi tarla ile fabrika arasinda sikisti

ERZINCAN - Erzincan'da pancar üreticisi, tarlasindan söktügü pancari fabrikaya verebilmek için saatlerce kuyrukta bekliyor.

Uzun ugraslar vererek yetistirdigi pancari söken çiftçiler, Seker Fabrikasi önünde uzun kuyruklar olusturmaya devam ediyor. Ürettigi pancari kampanya bitmeden fabrikaya vermek isteyen pancar üreticileri tarla ile fabrika arasina sikismis durumda.

Yagan yagmurlar nedeniyle bir süre ürettigi pancarini tarlasindan çikartamayan pancar üreticileri tepkili. Ürünü teslim etmek isteyen çiftçiler seker fabrikasi önünde uzun kuyruklar olusturuyor. Erzincan Seker Fabrikasinin kapasitesinin düsük olmasindan sikayetçi olan pancar üreticileri, kendilerinin saatlerce sira beklemek zorunda kaldiklarini belirttiler. Seker Fabrikasinin önünden baslayan kuyruk çevre yoluna kadar uzandi. Seker fabrikasi önünde ürettigi pancari fabrikaya vermek için bekleyen, bir gün içerisinde yalnizca bir motor pancari fabrikaya teslim edebildiklerini ifade eden pacar üreticisi Hasan Mutlu (50), “Bizim traktörlerimiz bir gün süresince burada kaliyor. Bunun bizlere olumsuz etkileri olmakta. Bir yandan traktörlerimiz üzerinde uzun süre yük oldugu için araçlarimiz yipraniyor, çesitli arizalar veriyor, bir taraftan da bir gün burada kalan traktörlerimiz ile diger islerimizi halledemiyoruz. Tarlalarimiz sürülecek ama traktörlerimizin üstü yük dolu oldugu için bu isimizi yapamiyoruz” dedi.

Çiftçinin her isinin traktör ile oldugunu ve kuyruk sebebiyle bir çok islerinin yarim kaldigini ifade eden çiftçilerden Akin Tonk (23) ise,

“Tohum ekme zamani geldi. Traktörlerimizin bir çok isi var zaten, bu yil yagislar erken geldi. Yagmur daha fazla yagarsa, ürettigimiz pancari tarladan nasil çikaririz. Bu noktada yetkililerin çikip bizim magduriyetimizi gidermesi gerekmekte. Bir sistem kursunlar çiftçileri sira ile çagirsinlar böylelikle uzun kuyruklar olmaz kimse de magdur olmaz” diye konustu.