Erzincan’da askeri helikopter düştü (5)

Erzincan 3. Ordu Komutanlığı’na bağlı askeri bir helikopterin yüksek gerilim hattına takılarak düşmesi sonucu 5 askeri personel şehit olurken, 1 askeri personel de yaralandı.

Edinilen bilgiye göre, Erzincan’dan Erzurum’a askeri birlikleri denetlemeye giden 3. Ordu Komutanlığı’na bağlı 6 askeri personelden oluşan denetleme ekibini taşıyan helikopter, Erzurum’daki görevlerini tamamladıktan sonra Erzincan’a dönerken, Erzincan-Erzurum E-80 Karayolu’nun 45. kilometresi Sansa Deresi mevkiinde yüksel gerilim hattına çarparak dağlık bölgeye düştü.

Kazanın duyulmasının ardından olay yeri, askeri personel tarafından kordon altına alındı. Helikopter enkazında yapılan çalışmalar neticesinde olay yerinde Topcu Albay Ömer Bora, Yarbay Suat Coşkunalp, Pilot Yüzbaşı Yusuf Ziya Erten ve Pilot Üsteğmen Rafet Özsoy’un cesetleri enkazdan çıkarıldı.

Olaydan yaralı olarak kurtulan Üsteğmen Cemal Kamacı ve Astsubay Çavuş Fatih Ayhan ise, Erzincan Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Yaralı olarak Erzincan Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Astsubay Çavuş Fatih Ayhan, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Yaralı Üsteğmen Cemal Kamacı ise askeri uçakla Ankara GATA’ya sevk edildi.

Kazanın ardından olay yerine gelen Erzincan Valisi Ali Güngör, yaptığı açıklamasında, ”Erzurum’a görevli olarak giden 3. Ordu Komutanlığı’na bağlı denetleme ekibi, Erzurum’dan dönüş yaparken, Sansa Deresi mevkiinde yüksek gerilim hattına çarpması neticesinde dağlık bölgeye düştü. İlk belirlemelere göre 4 askeri personelin şehit olduğu bizlere ulaştı. OH tipi helikopterde toplam 6 personel bulunuyordu. Bunlardan 1 albay, 1 yarbay, 1 yüzbaşı ve 1 teğmen olay yerinde şehit düşmüştür. 2 personel ise yaralı olarak Erzincan Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.” açıklamasında bulundu.