Erzurum -33 dereceyle donuyor

Doğu Anadolu Bölgesi, kar yağışı ve tipi nedeniyle zor günler yaşıyor.Doğu Anadolu Bölgesi, kar yağışı ve tipi nedeniyle zor günler yaşıyor.

Doğu Anadolu Bölgesi’nde kar yağışı ve tipi nedeniyle 300 köyle ulaşım sağlanamıyor. Gece en düşük hava sıcaklığı ise sıfırın altında 33 dereceyle Erzurum’da yaşandı.
Meteoroloji Bölge Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, kent merkezlerinde yapılan son ölçümlere göre kar kalınlıkları Bayburt’ta 45, Kars’ta 40, Ardahan’da 37, Ağrı’da 35, Erzincan’da 27 ve Erzurum’da 21 santimetre olarak ölçüldü.
Kar yağışı ve tipi nedeniyle Bingöl’de 71, Tunceli’de 67, Erzincan’da 64, Erzurum’da 43, Iğdır’da 38, Muş’ta 10 ve Ardahan’da 7 köyle ulaşım
sağlanamıyor.
İl özel idarelerine bağlı ekiplerin kapalı yolları açma çalışmaları aralıksız devam ediyor. Yüksek kesimlerde etkili olan tipinin yol açma çalışmalarını olumsuz etkilediği belirtildi.
Bu arada, çığ düşmesi nedeniyle kapanan Muş-Kulp kara yolunun ulaşıma açılması için çalışmalar sürüyor.
Aşırı soğukların etkisini sürdürdüğü bölgede gece yaşanan en düşük hava sıcaklıkları ise sıfırın altında olmak üzere Erzurum’da 33, Ağrı’da 31, Ardahan’da 29, Kars’ta 27, Bayburt’ta 22, Erzincan’da 20 ve Iğdır’da 13 derece olarak ölçüldü.

HAFTA SONU KAR YAĞIŞI BEKLENİYOR

Meteoroloji yetkilileri bölgede aşırı soğukların pazar gününe kadar devam edeceğini, pazar günü öğleden sonra ise bölgenin yeni bir yağışlı hava kütlesinin etkisi altına gireceğini belirttiler.
Yetkililer, ayrıca, yağışlarla birlikte hava sıcaklıklarında artışların yaşanacağını ifade ettiler.