Erzurum’da bu yıl SODES bütçesi 16 milyon TL’ye çıktı

Erzurum'da Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında geçtiğimiz yıl kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetimler tarafından hazırlanan projelere 8 milyon 24 bin TL ödenek aktarıldı.

Erzurum’da Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında geçtiğimiz yıl kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetimler tarafından hazırlanan projelere 8 milyon 24 bin TL ödenek aktarıldı. Bu yılki bütçe ise iki katına çıkarılarak 16 milyon 48 bin TL olarak belirlendi. Vali Sebahattin Öztürk, SODES sayesinde projesi olanlara cevap verme adına ellerinin güçlendiğini açıkladı.
Palandöken Dağı’nda bir otelde yapılan SODES bilgilendirme toplantısında Vali Yardımcısı Mehmet Gök bir sunum yaptı. Geçtiğimiz yıl onaylanan 57 projeye 8 milyon 24 bin TL destekleme sağlandığını anlatan Gök, projeler içerisinde kamu kurumlarından 28, sivil toplum kuruluşlarından 15, köylere hizmet götürme birliklerinden 8, yerel yönetimlerden ise 6 proje üretildiğini söyledi. Bu yıl 16 milyon 48 bin TL değerinde proje gönderilebileceğini ifade eden Gök, başvuruların 1 Mayıs’a kadar süreceğini açıkladı. Gök şunları söyledi:
    “Bu yıl bazı değişiklikler oldu. Proje imzalandığı andan itibaren bir hafta içinde eş finansmanınızı SODES hesabına aktarmak zorundasınız. STK’lar arasında rekabet edilebilirliği sağlamak üzere il bazında en fazla iki proje başvurusunda bulunabiliyorlar. Projelerde iki defadan fazla değişiklik yapılmayacak.”
Vali Sebahattin Öztürk ise SODES’in önemine değindi. SODES sayesinde ellerinin güçlendiğini dile getiren Vali Öztürk, “Bugüne kadar bir fikri olup valilikten ödenek talebinde bulunanlara cevap verecek imkânımız yoktu. SODES bu tür fikirleri hayata geçirmeyi sağlıyor. Bir yılda 8.5 milyon TL paranın verilmiş olması gerçekten kıyıda köşede kalmış projelerin hayata geçirilmesi adına önemlidir. Erzurum gibi yerlerde sosyal desteğin en önemli adımı eğitimli kişilerin yetişmesine katkıda bulunmak. Erzurum’da SODES’le ilgili söylenecek çok şey var. Büyük bir fırsat var elimizde. Bu anlamda batıdaki illerin valilerinden kendimi çok şanslı hissediyorum.” ifadelerini kullandı.
Toplantıda Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Deniz Köken, Türkiye Sakatlar Derneği Erzurum Şube Başkanı Sadullah Efe sunumda bulundu. Programa çok sayıda kamu kurumu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.