Erzurum’da her 5 traktörden sadece birinin muayenesi tam

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın belirlediği standartlarda tüm ülke çapında araç muayene hizmeti veren TÜVTÜRK'ün tahminlerine göre Erzurum'da trafiğe kayıtlı traktörlerin yüzde 80'i araç muayenesini yaptırmıyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın belirlediği standartlarda tüm ülke çapında araç muayene hizmeti veren TÜVTÜRK’ün tahminlerine göre Erzurum’da trafiğe kayıtlı traktörlerin yüzde 80’i araç muayenesini yaptırmıyor. Söz konusu traktörler, trafikte her gün binlerce kişinin hayatını tehlikeye atıyor.

TÜVTÜRK, Erzurum’daki traktörlerle ilgili çarpıcı verileri kamuoyu ile paylaştı. Erzurum’da trafik tescile kayıtlı 13 bini aşkın traktörden 2012’de muayeneye gelmesi gerekenlerin yalnızca yüzde 20’sinin muayeneye geldiğinin belirtildiği açıklamada, kanunen yükümlü olmalarına karşın geri kalan yüzde 80’in araç muayenesi hizmeti almadığı ve 2013 yılında da aynı eğilimin devam ettiği vurgulandı.

HER YIL TRAKTÖR KAZALARINDA 300 KİŞİ HAYATINI KAYBEDİYOR

TÜVTÜRK ‘ün desteğiyle Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 2012 yılında düzenlenen Tarım Araçlarının Güvenli Kullanım Çalıştayı’nda açıklanan rakamlara göre, her yıl Türkiye’de ortalama 2 bin 500 traktör kazası meydana geliyor ve bu kazalarda, ortalama 300 kişi ölüyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü istatistiklerine göre traktör kazalarında karşılaşılan sürücü kusurları arasında dönüş kurallarına uymama, kavşak ve geçitlerde geçiş önceliğine uymama ve aracın hızını hava ve trafik durumuna göre ayarlamamanın geldiği belirtildi.

TRAKTÖRLERDEKİ AĞIR KUSURLAR KAZALARA SEBEP OLUYOR

İstatistiklere göre kazaların bir başka nedeni ise traktörlerin düzenli bakımlarını ve muayenelerini yaptırmamaları. Sürücü kusuru dışında araç kaynaklı kazalara bakıldığında yüzde 66’sının nedeni, traktörlerdeki far ve ışık donanımlardaki eksiklik, hareketli aksamlardaki kusurlar, fren ve lastik sorunları olarak belirlenmiş. TÜVTÜRK’ten alınan bilgiye göre, bu kusurlar, araç muayene sırasında traktörlerde en çok tespit edilen ağır kusurlar ile paralellik gösteriyor.

    TRAFİKTEN MEN EDİLEBİLİYOR

    Türkiye’de kanunlara göre traktörler, trafiğe çıkmalarının ilk 3 yılından sonra 3 yılda bir muayeneye gelmek zorunda. Muayene kaçağı traktörler, her gün trafikte binlerce sürücü ve yolcunun hayatını tehlikeye atıyor. Traktör muayenesi yaptırmamanın birçok yasal yaptırımı da bulunuyor. Muayeneye zamanında gelmeyen araçlar, muayene ücretini, geç kaldıkları her ay için yüzde 5 fazla ödüyor. Yol kontrollerinde muayenesiz olduğu tespit edilen araçlar için trafik cezası düzenlenebiliyor ve bu araçlar trafikten men edilebiliyor.