Erzurum’da organ bağışı için farkındalık oluşturuluyor

Atatürk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'nin düzenlediği, 3-9 Kasım Organ Bağışı ve Organ Nakli Haftası dolayısı ile yapılan etkinlikler devam ediyor.

Atatürk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin düzenlediği, 3-9 Kasım Organ Bağışı ve Organ Nakli Haftası dolayısı ile yapılan etkinlikler devam ediyor.

Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Nadiye Özer eşliğinde, Havuzbaşı Atatürk anıtı önünde toplanan öğrenciler ve organ nakli ile hayata tutunan hastalar, organ bağışının önemini anlatmak için slogan ve pankartlarla Yakutiye Kent Meydanı’na kadar yürüdü.

Doç. Dr. Nadiye Özer, Erzurum’da organ nakli yapılan ve halen nakil bekleyen hastaların sayısının diğer illere göre fazla olduğunu belirterek, “Buna rağmen organ bağışı konusunda Erzurum’da çok ciddi bir sıkıntı var. Unutmayalım ki hayatın içinde insanların ne zaman neye ihtiyacı olacağı bilinmez. Belki şimdi ihtiyacınız yok ama yarın olursa? Organ bağışı bir gün sizin hayatınızı ya da sevdiklerinizin hayatını kurtarabilir. Bugünkü yürüyüşümüzün amacı organ bağışı konusunda farkındalık oluşturmak ve insanları daha duyarlı olmaya davet etmek. Bir organın bağışı dindirir bin gözyaşı.” dedi.

Atatürk Üniversitesi Organ Nakli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Bülent Aydınlı da Erzurum’da yapılan organ nakillerini ve organ bağışını konu alan bir konferans verdi. Aydınlı, “Erzurum Atatürk Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Merkezi, Türkiye’de, hatta dünyada organ nakli konusunda çok iyi durumda. Bütün ekip arkadaşlarımız işlerini yaparken çok büyük bir özveri ile çalışıyorlar. Hepsine çok teşekkür ediyorum, en büyük teşekkürü de şüphesiz Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Hikmet Koçak’a etmemiz gerek. Bugüne kadar ne için kendisine başvurduysak geri çevirmedi ve bütün imkânları kullanmamızı sağladı.” şeklinde konuştu.