Erzurum eksi 30 derece ile dondu

Doğu Anadolu Bölgesi'nde 6 ilde kar yağışı ve fırtına nedeniyle toplam 386 köy yolunun ulaşıma kapalı olduğu belirtildi.

Olumsuz kış koşulları nedeniyle Erzurum’da 187, Bingöl’de 43, Muş’ta 9, Ardahan ve Kars’ta 42, Iğdır’da 63 köy yolu olmak üzere toplam 386 köy yolunun ulaşıma kapalı olduğu bildirildi. Erzincan ve Tunceli’de ise kapalı köy yolu bulunmadığı belirtildi.

-KAR GELİYOR-

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, gece ölçülen en düşük hava sıcaklıkları ise sıfırın altında olmak üzere Erzurum 30, Kars ve Ağrı 23, Ardahan’da 25, Iğdır ve Erzincan’da ise 10 derece olarak ölçüldü.

Şehir merkezlerindeki kar kalınlıkları Ağrı’da 30, Erzurum’da 28, Ardahan’da 9, Kars’ta 5 santimetreye ulaşırken Iğdır ve Erzincan’da şehir merkezinde kar olmadığı bildirildi.

Kent merkezlerinde cadde ve kaldırımlardaki kar ise belediye ekiplerince temizlenerek taşınıyor.

Yetkililer, bölge genelinde yüksek hava basıncının etkili olduğunu belirterek, çarşamba gününe kadar parçalı bulutlu havanın etkili olacağını ifade ettiler.

Bu arada, çarşamba gününden itibaren bölgede aralıklarla kar yağışının beklendiğini kaydeden yetkililer, hava sıcaklıklarının mevsim normalinde olduğunu söylediler.