Erzurum hava kirliliği azalmasında 3. sırada

Erzurum Vali Yardımcısı Hanlar İden, şehirdeki hava kirliliğinde büyük bir azalma yaşandığını belirtti.

İl Çevre ve Orman Müdürü Muhammer Toraman, Atatürk Üniversitesi Çevre Sorunları Araştırma Merkezi Öğretim Görevlisi Dr. Sevda Ocak ve Hızıssıhha Bölge Müdür Erdhan Dudu ili birlikte Erzurum Refik Saydam Hıfzıssıhha Bölge Müdürlüğü’nde bir basın toplantısı düzenleyen Vali Yardımcısı Hanlar İden, burada ocak ayı hava kirliliği ölçüm sonuçları hakkında basına bilgi verdi. Hanlar İden, kasım ayında hava kirliliğinin azalmasında Kütahya’nın birinci, Kırıkkale’nin ikinci, Erzurum’un ise üçüncü sırada yer aldığını ve bunun iyi bir gelişme olduğunu ifade etti.

Yapılan ölçümleri açıklayan Vali Yardımcısı İden, kükürtdioksitin 169, partikülün ise 91 olduğuna dikkat çekerek, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSO) tarafından kabul gören değerlere uygun olduğunu kaydetti. Geçen yılın kükürtdioksit oranının 168, partükül madde oranında da eksi yüzde 46 oranında azalma şaşandığını vurguladı. Hanlar İden, bu değerlerin iyi sonuç olduğunu ve bu değerlere ulaşmadaki en önemli etkenin de, halkın yapılan uyarıları dikkate alarak önlem alması tesbitinde bulundu.

Çevre ve Orman İl Müdürlüğü ve Hıfzıssıhha Bölge Müdürlüğü ekiplerinin hava kirliliği konusunda hassas çalıştığını vurgulayan Vali Yardımcısı İden, vatandaştan çevre kirliğinin görüldüğü yerleri ‘181 Alo çevre’ telefon hattına bildirmelerini istedi. İden, amaçlarının 2006 yılı içerinsinde hava kirliğini daha da azaltmak ve Erzurum’un gündeminde az yer kaplamasın sağlamak olduğunu sözlerine ekledi.

Dr. Sevda Demircan ise, Erzurum gibi 400 bin ton civarında yakıt tüketen bir il için açıklanan değerlerin iyileşme olduğunun göstergesi olduğunu belirtti.

İl Çevre ve Orman Müdür Muhammer Toraman da sonuçların tesadüfi olmadığını, gece geç saatlere kadar şehir merkezinde incelemelerde bulunduklarını kaydetti.