Erzurum Mavi Akım’a dönebilir

İran'ın geçtiğimiz günlerde doğalgaz vanalarını kapatması, katı yakıttan gaza geçen Erzurum halkını kaygılandırdı.

Bina olarak 7 bin, merkezi sisteme göre ise 21 abonesi bulunan Erzurum’un İran’la yaşanacak olası bir gaz kesme veya iptali durumunda Rusya’dan gelen Mavi Akım hatından gaz kullanacağı belirtildi.

Günlük 250 – 300 bin metreküp gaz tüketen ilde, 100 bin abone hedefleniyor. Bu rakama ulaşılması şehrin tamamının doğal gaza geçmesi anlamına geliyor. Yani karasal iklimin hakim sürdüğü ilde kış aylarında günde 5 milyon metreküp gaz tüketimi olacak. “İran’ın gaz kesmeye devam etmesi karşısında Erzurum halkı ne yapacak?” sorularına Palen A.Ş. Pazarlama Sorumlusu Zafer Bülent Engin açıklık getrdi. Engin, Türkiye’deki doğalgaz hatlarının entegreli olarak birbirine bağlı olduğunu, Erzurum’un doğudan gaz kullanacağı gibi batıdan da gaz kullanabileceğini ifade etti.

Engin’in bu açıklaması İran gazının kesilmesi durumunda Rusya’dan gelip karadeniz üzerinden Samsun’a ulaşan Rus doğalgazırın Ankara ve Kayseri üzerinden Erzurum’a ulaştırılacağı anlamına geliyor. Engin’e göre; Başbakan Erdoğan ile Rusya Lideri Putin arasında yapılan anlaşma gereği bu ülkeden gaz kullanma kapasıtasi 5,5 milyon metreküp artırıldı, dolayısıyla Erzurumdaki abonelerin kaygılanmasına gerek yok.