Erzurum Özel ve E Tipi Kapali cezaevlerinde ‘panter 26’ tatbikati düzenlendi

ERZURUM - Erzurum Özel ve E Tipi Kapali cezaevlerinde firar, yangin, oda arama ve rehine kurtarma tatbikati gerçeklestirildi.

Adalet Bakanligi Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlügü’nün planli tatbikatlarindan olan Panter 26 tatbikati sabah saatlerinde basladi.

Cezaevi cumhuriyet savcisi’nin da hazir bulundugu tatbikatta 200’e yakin güvenlik görevlisi görev aldi. Özel Tip ve E Tipi cezaevi yetkililerinin önceden bilmedigi tatbikat, Cumhuriyet savcisinin aniden cezaevine gitmesiyle basladi.

Alarm üzerine cezaevine Il Jandarma Komutanligi’na bagli takviye ekipler giderken, yol, çevre ve hastane güzergahlarinda güvenligi ise emniyet müdürlügüne bagli sivil ve resmi ekipler sagladi.

Bu arada Büyüksehir Belediyesi’nden çagrilan 2 merdivenli yangin söndürme araci ile 112 Acil Servis’ten çagrilan tam donanimli 2 ambülans da cezaevinin içerisindeki açiklik bir alanda bekletilirken, çesitli hastanelerin yol güzergahlarindaki bütün kavsaklarda ise trafik polisleri nokta nöbeti tuttu. Bu arada cezaevinin çevre güvenligini ise özel tim ile çevik kuvvet mensubu polisler sagladi.

Öte yandan cezaevindeki tatbikattan habersiz olan vatandaslar ise polis ve jandarmanini ceza evine gitmesini, ‘Cezaevinde isyan eyleminin bastirilmasi olarak’ olarak algilamasi dikkat çekti.