Erzurum’da CHP’nin afişi belediye tarafından indirildi!

Bir süre önce CHP tarafından kentin değişik yerlerine asılan afişler bugün panolardan kaldırıldı.

Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamaya göre, vatandaşlardan gelen istek doğrultusunda, ilgili firmayla da anlaşma gereğince söz konusu afişlerin belediye tarafından kaldırıldığını duyuruldu.

Yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

”CHP’nin seçim çalışmalarında kullandığı (Büyük Ortadoğu Projesi’nin eş başkanının Recep Tayyip Erdoğan olduğunu biliyor musunuz) başlıklı afişte, Erzurum’un Ermenilere verileceği iddiasında bulunulmuştur.

Gerçek dışı iddiaların yer aldığı, kanuna aykırı afiş, her aileden bir şehidimizin bulunduğu Erzurum’da infiale neden olmuştur. Erzurum, Türk yurdunun, Türklük aleminin anahtarıdır, kapısıdır, kalesidir. Vatandaşlar tarafından gelen istek doğrultusunda söz konusu afiş, belediyemiz tarafından kaldırılmıştır.” Açıklamada ayrıca, ”Hiçbir siyasi partiyi hedef almayan Büyükşehir Belediyesi, kanuna aykırı afişlerin asılmaması konusunu kent mobilyalarından sorumlu firma ile yaptığı anlaşma ile kayıt altına almıştır. Büyükşehir belediyesi, bölücülüğü içeren ve infiale neden olan hiçbir afiş çalışmasına izin vermeyecektir” denildi.

GİRESUN

Giresun’da, bir parktaki elektrik direğine asılan ve üzerinde ”Önce bir Menderes vardı, bir de Özal, şimdi yalnız sen varsın Erdoğan, bir de sahte demokratlar” yazılı pankart, CHP’den gelen tepki üzerine indirildi.

CHP Merkez İlçe Başkanı Kerim Aksu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Haydar Aliyev Parkı’nda bulunan elektrik direğine asılan ve üzerinde, ”Önce bir Menderes vardı, bir de Özal, şimdi yalnız sen varsın Erdoğan, bir de sahte demokratlar” yazısı ile CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve DP Genel Başkanı Mehmet Ağar’ın fotoğrafları bulunan pankartın üzerinde herhangi bir partinin ambleminin bulunmadığını ve pankartın indirilmesi gerektiğini savundu.

Aksu, pankartın indirilmesi için Emniyet Müdürlüğü ve İl Seçim Kurulunu aradığını ve bu konuda bilgi aldıklarını ifade ederek, ”Emniyet Müdürlüğü bunun üzerine pankartı, asan kişilerin indirebileceklerini söylediler” dedi.

Pankartı gördüğü anda büyük şok yaşadığını ve emniyet güçlerini arayarak pankartın indirilmesini istediğini bildiren Aksu, şunları kaydetti:

”Bu pankart seçim sürecini sıkıntıya sokacak bir pankarttır ve etik olmayan bir durumdur. Türkiye’de demokratlık Başbakan Erdoğan’dan önce de vardı. Kendisinin ne kadar demokrat olduğunu da biliyoruz. Bu çirkin pankartı asmaları ve milleti bu şekilde germeleri hiç hoş değil. Biz ikili polemiğe girmek istemiyoruz. Olgun bir seçim geçirmek istiyoruz. Böyle bir pankartı meydanlara asarak üç partinin genel başkanının suçlamak çok ayıptır.” Daha sonra, bir grup tarafından pankart indirildi.